Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Kolik nám zaplatí zdravotní pojišťovna za dioptrické brýle?



Každý z nás si ze zákona musí platit zdravotní pojištění a je tedy samozřejmé, že nás také zajímá, co za naše peníze získáme. Zaměřme se tedy na ošetření v oční ambulanci a následně na poukaz na dioptrické brýle a optické pomůcky.

Na co tedy, a jak často má občan, který si platí zdravotní pojištění na území České republiky nárok. Když vynechám soukromé ambulance a sanatoria, která nemají smlouvu s pojišťovnou a veškeré ošetření a výkony je třeba hradit hotově, je akutní ošetření i preventivní vyšetření plně hrazeno pojišťovnami. Výjimkou jsou refrakční zákroky (to jsou takové zákroky, při kterých se neléčí nemoci, ale chirurgicky se odstraňují dioptrie) a doplatky na kvalitnější nitrooční čočky při operaci šedého zákalu.

Pokud jdete k lékaři na preventivní prohlídku, nebo si nechat změřit zrak, zpravidla dostanete poukaz na dioptrické brýle a optické pomůcky, kde vám lékař předepíše nová skla a někdy i obroučku (případně jinou optickou pomůcku) a to podle toho na co máte v dané chvíli nárok.

A teď tedy konkrétně: Číselník VZP (číselníky ostatních pojišťoven vycházejí z číselníku VZP a jsou úplně stejné) rozlišuje děti a dospělé. Dítě je bráno do 15 let včetně a úhrady pojišťoven jsou jiné než u dospělého. Dospělý má nárok na brýlovou obrubu jednou za 3 roky. V číselníku jsou uvedeny 3 typy, které jsou hrazeny plně a oční optika, která přijímá poukazy na brýle, by měla mít alespoň jeden typ v prodejně. Pokud se Vám tato obruba nelíbí, můžete si samozřejmě vybrat jinou a z její ceny Vám bude odečtena hodnota 150,– Kč, což je právě hodnota této předepsané obroučky.

U dětí je nárok na novou obroučku jednou za 12 měsíců a příspěvek pojišťovny je 300,– Kč, ale v číselníku není uveden žádný konkrétní typ, tak se může stát, že v oční optice žádnou dětskou obrubu na předpis mít nebudou.

A jak je to s brýlovými čočkami? Zase existuje rozlišení na děti a dospělé. Dospělý má nárok na nové brýlové čočky, v případě že se mu nezměnily dioptrie, opět jednou za 3 roky. Pokud má více než 3 dioptrie, tak má nárok na dvoje. Při změně dioptrií vzniká nárok na nová skla automaticky. Do 10 dioptrií hradí pojišťovna brýlové čočky silikátové (skleněné), nad 10 dioptrií potom brýlové čočky plastové.

Dětem hradí pojišťovna brýlové čočky jednou za 12 měsíců. Do 3 dioptrií silikátové a nad 3 dioptrie plastové. U silikátových brýlových čoček hradí také automaticky tvrzení. (tepelná, nebo chemická úprava brýlových čoček, při níž vzniká vnitřní pnutí a brýlová čočka se tím stává odolnější proti rozbití a když se náhodou rozbije, tak netvoří tolik ostré a špičaté střepy. Přesto ale výrazně doporučuji doplatit na plastové čočky, které jsou téměř nerozbitné a tím pádem i daleko bezpečnější).

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist