Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


SERIÁL: Cesta k ideálním brýlím krok za krokem – Předpis na brýle



Právě jste od svého očního lékaře dostali předpis na brýle? Prozradíme Vám, co jednotlivé údaje znamenají, jaké vlastnosti tedy budou splňovat Vaše nové brýle, a zda máte nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny. To vše se z předpisu na brýle dovíte.

Předpis na brýle je základním zdrojem informací o tom, jaké brýlové čočky Vám bude optika vyhotovovat. Obsahuje informace o počtu a druhu dioptrií. Zahrnuje údaje o ose cylindrů, které je potřeba zohlednit, pokud máte astigmatickou zrakovou vadu. Je tím nejdůležitějším dokumentem pro ideální brýle, protože i když budou Vaše brýle krásné a pohodlné, vidění přes ně musí být co nejkomfortnější.

    Základní varianty korekce zraku a tři hlavní údaje na Vašem předpisu na brýle:

  • Korekce sférické oční vady a určení počtu sférických dioptrií,
  • Korekce cylindrické oční vady a určení počtu cylindrických dioptrií spolu s osou, která určuje polohu cylindrické dioptrie
  • Korekce prizmatické oční vady a určení počtu prizmatických dioptrií spolu s bází, která určuje polohu prizmatické korekce

Sférická oční vada nastává nejčastěji, pokud je oko „příliš krátké nebo příliš dlouhé“. Paprsky se v takovém případě setkávají buď před sítnicí (krátkozrakost) či za ní (dalekozrakost). Dochází tak k rozostřenému vidění, které korigujeme sférickými dioptriemi.

Při cylindrické oční vadě neboli astigmatismu dochází ke střetnutí paprsků mimo sítnici také, avšak mimo správnou osu. Astigmatismus je způsoben nepřesným zaostřením světla na sítnici vlivem nepravidelného tvaru rohovky. Rohovka, která není kulovitá a je v jedné nebo dvou osách zakřivená, přenáší na sítnici paprsky pod různými úhly, a ty se pak nepotkají. Proto Váš lékař na předpis vyplní údaj nejen o počtu dioptrií, ale také ose, která určuje polohu cylindrické dioptrie.

Světelné spektrum

Třetí políčko s názvem Prisma se týká poruchy binokulárního vidění. To vzniká nejčastěji špatnou spoluprací obou očí a může způsobovat např. dvojité vidění, šilhání, nekomfortní vidění apod. Do brýlí lze zabrousit dioptrie, které tuto vadu korigují. Báze určuje, v jakém úhlu má být tato prizmatická dioptrie do brýlové čočky aplikovaná.

Všechny tyto vady oka se mohou vyskytovat jak společně, tak jednotlivě.

Co Vás bude jistě zajímat, je výše zdravotního příspěvku, který Vám pojišťovna proplatí. Tento příspěvek je na novou obrubu, výměny skla, tvrzení skel (týká se hlavně dětí) či aplikaci absorpční vrstvy (příspěvek získávají např. pacienti trpící světloplachostí, alergií na sluníčko či po operaci šedého zákalu). Výše příspěvků je různá a liší se v závislosti na věku (děti do 15 let mají jiný režim čerpání příspěvků). V každém případě však na uplatnění tohoto předpisu máte 3 měsíce. Po uplynutí této doby předpis propadá a pro uplatnění příspěvku je potřeba jej nechat vystavit očním lékařem znovu, stejně jako je dobré si znovu nechat změřit zrak.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist