Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Jak poznáme, že máme problém se zrakem?



brýle

Dnešní doba, velmi náročná na využívání zraku, odhaluje i ty nejmenší dioptrie a tím vzrůstá počet lidí, kteří potřebují korekci zraku, ať již brýlemi nebo kontaktními čočkami. Je však stále mnoho lidí, kteří si problémy se zrakem nechtějí připustit, jelikož toto považují za handicap a velká skupina lidí problémy s očima zaměňuje za jiné zdravotní problémy, např. bolest hlavy.

Všechny čtenáře tohoto článku, ať patříte do kterékoliv skupiny, chci ujistit, že přesně změřená a plně korigovaná korekce vede k tzv. zrakové pohodě, díky níž máme rychlejší reakce, správný odhad vzdálenosti, dobré prostorové vnímání. Jak je vidět, ostré vidění není jediným důvodem, proč nosit brýle.

Vady zraku

Hlavními vadami zraku jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Tyto vady jsou geneticky dány, nejsou v žádném případě nemocí. Vznikají nesouladem mezi velikostí oka (oko krátké, dlouhé) a lomivostí optického aparátu (příliš dioptricky silná nebo slabá rohovka a čočka). Dalším očním problémem, který se často přiřazuje k těmto vadám je presbyopie neboli vetchozrakost, která však nemá svůj původ v genetice, ale v přirozeném stárnutí čočky. Nejdříve si popíšeme, jak vypadá oko bez oční vady. Zdravé oko má velikost 24 mm. Při pohledu do dálky se nám bez vyvinutí jakéhokoliv úsilí předmět zobrazuje ostře do místa nejostřejšího vidění (tzv. žlutá skvrna), které se nachází na zadní stěně oka (sítnice).

Krátkozrakost

Protože je oko příliš dlouhé, vzniká nám ostrý obraz před sítnicí a v místě nejostřejšího vidění je rozmazaný. Vadu řešíme rozptylkou, mínusovou čočkou, která prodlouží dráhu a posune obraz na sítnici. Brýle nebo kontaktní čočky nosíme po celý den na všechny vzdálenosti. Mínusové brýlové čočky (plasty a skla) poznáte tak, že jsou na okrajích silnější než uprostřed a zmenšují oči.

Dalekozrakost

Protože je oko příliš krátké, vuniká nám ostrý obraz za sítnicí a v místě nejostřejšího vidění je rozmazaný. Toto platí však teoreticky, protože naše čočka v oku má sama schopnost, při vyvinutí určitého úsilí, zkrátit dráhu paprsků a vytvořit ostrý obraz na sítnici.Tato schopnost však předpokládá námahu čočky i v okamžicích, kdy má relaxovat. Proto se nám dalekozrakost projeví rozmazaným viděním na dálku až při vyšších dioptriích. Nižší forma dalekozrakosti je většinou skrytá a projevuje se obtížemi, jako je bolest hlavy, únava, slzení a pálení očí, bolesti za okem, apod. Vadu řešíme spojkou, plusovou čočkou, která nahradí schopnosti čočky v oku, zachová tak ostré vidění a současně umožní čočce relaxovat. Plusové brýlové čočky (plasty a skla) poznáte tak, že jsou na okrajích tenčí než uprostěd a zvětšují oči.

Astigmatismus

Pravidelný astigmatismus je většinou dán geneticky a mění se s vývojem oka. Později své hodnoty nemění a zůstává stejný jak při pohledu do dálky, tak i do blízka. Pokud máme pravidelný astigmatismus, naše rohovka (nebo čočka) nemá kulatý tvar jako míč, ale tvar šišatý jako ragbyový míč. To způsobuje deformaci ve vidění. Pleteme si podobná písmena a čísla (B3896GOC) nebo písmena mají stíny, ve vyšších hodnotách astigmatismu se písmena zdvojují a nejvyšší astigmatismus se projevuje rozmazaným viděním. Často tuto vadu má jen jedno oko a proto ji nevnímáme. O to více je však nutné astigmatismus korigovat, aby oči správně spolupracovaly. Vadu řešíme cylindrickými (torickými) čočkami v brýlích a dnes i v kontaktních čočkách.

Jak a kde si nechat zrak vyšetřit?

Pokud netrpíte žádnými zdravotními problémy a chcete si nechat změřit zrak a pak zhotovit brýle nebo kontaktní čočky, je nejlepší navštívit oční optiku, kde vyšetřují i zrak. Tato volba je nejen časovou úsporou, ale také zárukou celkového výsledku. Optometrista, který vám v optice změří zrak je dále vzdělán v oboru oční optiky. Nejdříve promluví s vámi o možných způsobech korekce zraku, potom s ohledem na tuto diskusi změří zrak, dále vybere vhodné brýlové nebo kontaktní čočky a za celkový výsledek ručí funkčně i esteticky. Případné vzniklé problémy se řeší na jednom místě a zákazník neběhá mezi oční optikou a lékařem. Na tomto místě je však nutné podotknout, že optometrista je vzdělaný v oboru měření refrakce, ale v žádném případě jeho péči nelze zaměnit za péči u lékaře. A proto, pokud nemáte žádnou oční nemoc a cítíte se ve formě, nepodceňujte preventivní kontroly u očního lékaře.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist