Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Presbyopie



Presbyopie se projevuje tím, že oko v určitém věku ztrácí schopnost zaostřit na bližší objekty.

Tuto refrakční vadu odborníci nazývají presbyopie (odvozenina od řeckého výrazu pro „staré oko“) nebo hezky česky vetchozrakost. Častým příznakem jsou únava očí či bolesti hlavy při práci nablízko, jako je šití, pletení nebo malování. Presbyopie je spojena se stárnutím a v určitém věku brýle začínají být nevyhnutelné.

Co způsobuje presbyopii?

Jak stárneme, lidské tkáně ztrácí svoji elasticitu. Když stárne pokožka, ztrácí elasticitu a dělají se nám vrásky. Podobně, když čočka v našem oku ztratí část své elasticity, zhorší se její schopnost měnit optickou mohutnost a zaostřovat na různě vzdálené objekty. Ztráta elasticity je postupná. Dlouho před tím než si uvědomíme, že nám dělá potíže zaostřit na blízké předměty, již čočky začala ztrácet schopnost se rozšiřovat a zplošťovat. V poslední době se prosadil názor, že presbyopie je způsobena primárně zvyšováním objemu čočky, čímž dochází k uvolnění svalů, které čočku přidržují . Tím je znemožněna jejich funkce měnit tvar čočky.

Kdy se presbyopie objevuje?

Pružnost čočky se snižuje již v mládí. Věk, kdy zpozorujeme presbyopii se různí, ale obvykle se to stává kolem 40. roku života. Presbyopie postihuje každého a není známa žádná prevence.

Jak se presbyopie koriguje?

Obvykle se presbyopie koriguje předepsáním brýlí, které čočce pomohou zaostřit nablízko. Brýle na čtení pomohou efektivněji lomit paprsky světla, aby se kompenzovala ztráta vidění nablízko. Pokud nemáte jiné oční vady, jako např. krátkozrakost či astigmatismus, budete potřebovat pouze brýle na čtení. V případě, že se u Vás objevuje např. krátkozrakost mohou Vám být předepsány bifokální čočky.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist