Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Čtou se Vám drobná písmena hůře než dříve?



ilustrační foto

Začíná se Vám stávat, že na drobná písmena v knížce nebo na mobilu nemůžete pořádně zaostřit a lépe se Vám čte, když je kniha nebo displej o něco dále? Natahujete ruce a mhouříte oči? Pokud ano, pravděpodobně jste se setkali s presbyopií – oční vadou, která není nebezpečná, ale mnoha lidem zpravidla po 45. roce věku dokáže pěkně znepříjemnit život.

Rozmazané vidění na blízko řeší takřka polovina všech zákazníků optik. „Je to dáno tím, že oční čočka věkem ztrácí svou pružnost. Stává se tužší a nedokáže už tak snadno jako dříve měnit svůj tvar dle potřeby. Není to tedy oční vada v pravém slova smyslu, spíše oko nedokáže reagovat na změnu vzdáleností a kompenzuje to rozmazaným viděním,“ vysvětluje optometristka Ing. Martina Černá z optiky Optiscont.

Jak se dá presbyopie řešit?

Možností, jak na presbyopii vyzrát, je několik. Unavené oční čočce pomohou brýle na blízko, které vše potřebné zaostří a vy budete vidět tak jako dříve. Nevýhodou takového řešení ovšem bývá to, že jakmile číst přestanete, bude načase také odložit brýle a případně je vyměnit za brýle na dálku.

ilustrační foto

Neustálá potřeba měnit brýle se řeší brýlemi bifokálními, které mají spodní část čočky určenou pro čtení a horní pro pohled do dálky. Nevýhodou takových brýlí je ale viditelný segment do blízka a absence možnosti pohodlného vidění na střední vzdálenost (např. při práci na počítači). Jedná se o starší typ brýlových čoček, který často můžeme vidět u našich prarodičů.

Ideálním řešením jsou brýle multifokální, které umožňují kvalitní vidění na všechny vzdálenosti, a přitom je jejich čočka jednolitá a bez viditelných předělů, jako je tomu u čočky bifokální. Můžete je nosit po celý den bez nutnosti je měnit za jiné speciální.

Řešte problémy včas

Příznaky presbyopie už u sebe nějakou dobu pozorujete, ale pořád jste se neodhodlali vyrazit do optiky? Nákup brýlí neodkládejte. Věkem unavená oční čočka své vlastnosti jen tak nezmění a její neustálé namáhání její únavu ještě zvyšuje. „Presbyopii je potřeba řešit včas. Oční čočka je bez brýlí, které potřebuje, zbytečně namáhána a příznaky se jen zhoršují. Čtecí či multifokální brýle dovedou tento problém vyřešit a zamezit tak i vedlejším projevům presbyopie, jakými můžou být bolest hlavy či zvýšená únava při práci na blízko,“ doplňuje informace optometristka Ing. Martina Černá z Optiscontu – optiky, která nabízí nákup nejen v kamenné prodejně, ale také online.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist