Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Ostatní

» Chcel by som sa odborníkov spýtať čo presne znamená terminál "aspheric lenses".


« Termín asférická brýlová čočka označuje čočku, jejíž plocha je tvořena tzv. asférickou plochou, která má od středu k okraji variabilní poloměr zakřivení. Není tedy kulová, ale směrem k okraji se oplošťuje. Asférická plusová čočka (spojka) je plošší a tenčí, tím pádem také lehčí.U mínusových čoček (rozptylek) není tento efekt tak výrazný, pro dosažení stejných vlastností můžeme však použít materiál s vyšším indexem lomu. Asférické čočky mají velmi dobré zobrazovací vlastnosti i v periferii, obraz není tolik zkreslený jako u skel sférických. Pro srovnání: běžná čočka je tvořena sférickou, tj. kulovou plochou, která má konstantní rádius zakřivení od středu až po okraj. Můžeme si ji představit jako část míče. Asférická plocha se využívá také u kontaktních čoček. I zde jsou výhodou lepší zobrazovací vlastností asférické plochy, obraz je vnímán jako ostřejší. Tyto čočky lépe korigují také nízký astigmatismus až do 1 cylindrické dioptrie. Příkladem jsou měsíční kontaktní čočky Freqency Aspheric od anglické firmy CooperVision.

» Mám titanové brýle (zřejmě sloučenina titanu a nějakého dalšího prvku, na stránkách píšete, že se jim říká titanflex nebo memoflex). Bohužel už je mám hodně zkřivené, i když třeba ručky se vrací tvarem zpět, tak už je mám vychýlené v kloubech. Když jsem se ptal v optice, zda se to dá narovnat, tak mi bylo rečeno, že by mohlo hrozit zlomení části brýlí, a že titan nejde sletovat. Chtěl jsem se zeptat zda je to pravda a zda není nějaký způsob jak narovnat zkřivené titanové (slitina) brýle.


« Pokud máte problémy s obrubou, měl byste se obrátit na optiku, kde jste ji zakoupil. Pokud se pokusí brýle srovnat a prasknou, měli by mít možnost objednat originální náhradní díly (pravděpodobně za úhradu). Dojde-li ke zlomení a není k dispozici náhradní díl, můžeme Vám brýle nechat sletovat speciální technologií, počítejte však s částkou kolem 1000-1500Kč.

» V lednu letošního roku jsem si koupil nové brýle (rámečky a nová skla), ale bohužel mi v říjnu letošního roku praskl rámeček. Při návštěvě u prodejce mi prodavačka sdělila, že na rámečky se vztahuje pouze půlroční záruka. Podle nějakého zákona. Chtěl bych vědět jestli má pravdu, protože při prodeji mi tvrdila, že záruka je dva roky.


« Záruka na veškeré brýlové obruby je od letošního roku 2 roky. (Rok 2003 byl přechodným obdobím, kdy začínala platit na nově vyrobené zboží záruka 2 roky, zatímco na zboží vyrobené před 1.1.2003 byla záruka pouze 6 měsíců.) Ve Vašem případě by Vám tedy měl prodejce poskytnout záruční dobu 2 roky. Pro podrobnější informace se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci.

» Dělám celý den u počítače, dají sehnat nějaká speciální skla aby mě tolik nepálily oči?


« Nejprve si nechejte vyšetřit zrak, jestli nemáte nějakou skrytou refrakční vadu. Třeba by problém napravily slabé dioptrické brýle. Také je možné, že máte méně kvalitní slzný film a oči vysychají. I na tuto možnost se zeptejte specialisty. Samotná skla s nějakým speciálním filtrem vám tento problém neodstraní.

« Předchozí
1 2
TOPlist