Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Brýle pro letní sezónu



Brýle pro vysokohorskou turistiku

Mnohdy extrémní podmínky při vysokohorské turistice kladou zvýšené nároky na vybavení. Stranou nezůstávají ani kvalitní brýle, které naše oči mají chránit zejména proti UV záření, které je ve vyšších výškách a zejména na sněhu velmi nebezpečné. Kvalita UV filtru je tedy spolu s mechanickou odolností u těchto brýlí základním požadavkem.

Pro ochranu očí před účinky UV záření, které se dostává do oka ze stran jsou velmi vhodné obruby s nástavci po stranách. Rámečky bývají vyrobeny z vysoce odolného plastu či polykarbonátu. Postranice jsou potaženy gumou v místech, kde dochází ke kontaktu s pokožkou.

Cyklistika

Dalším sportem, pro který se speciálně vyrábějí brýle je cyklistika. Brýle pro cyklisty jsou většinou vyrobeny z plastu a zorníky bývají zpravila vyráběny z polykarbonátu, neboť tento materiál vyniká velikou pevností, což může být u tohoto sportu velmi důležité. Cyklistické brýle se objevují s různými barvami zorníků, buď tmavé odstíny šedé, nebo hnědé při sluníčku, nebo žlutooranžovou barvou do mlhy, anebo s čirým zorníkem pouze jako ochranné brýle, zejména proti létajícímu hmyzu. Také některé typy těchto brýlí lze sehnat s dioptrickou vložkou, jako je tomu například u brýlí sjezdových. Je lepší zvolit brýle s většími zorníky, které kopírují tvar obličeje, aby co nejlépe chránily oči proti slunci a větru.

Plavecké brýle

Plavecké brýle se, stejně jako všechny ostatní, velmi často mění. Částečně kvůli módě a částečně pro vylepšení jejich vlastností. Existují stovky různých značek a druhů plaveckých brýlí – oválné či kulaté, čiré nebo zabarvené, hypoalergenní a mnoho dalších.

Nejvýznamnějším faktorem je jak brýle „sedí“ a zda nepropouštejí vodu. Dalším faktorem je to, zda budete potřebovat brýle dioptrické či bez dioptrií. Dnes je možné bez problému objednat do plaveckých brýlí zorníky s příslušnou dioptrickou hodnotou.

Potápění

Pro potápění má člověk s refrakční vadou (krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem) dvě alternativy. Jednou z nich je kombinace potápěčské masky s kontaktními čočkami.

Používání kontaktních čoček při pobytu u moře a při koupání v moři nic nebrání. Samozřejmě, že slaná voda a často menší možnost se plně věnovat péči o kontaktní čočky může snižovat jejich životnost nebo vést k některým obtížím. Proto doporučujeme používat, pokud možno čočky pro jednodenní použití. Nutno doporučit čočky co možná nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík (obvykle čočky s vysokým obsahem volné vody a velmi tenké). Kontaktní čočky by měly být ve velmi dobrém stavu, dobře udržované. Čočku je nutno nasadit vždy nejméně hodinu před výkonem, aby nedošlo v jeho průběhu k nějaké nepohodě. Složení plynu pod maskou nehraje podstatnou roli, protože musí vždy mít dostatečný parciální tlak kyslíku pro dýchání a ten je vhodný i pro rohovku. Při zaplavení obličeje vodou po stržení masky nehrozí větší nebezpečí vyplavení čočky než při běžním skoku do vody.

Druhou alternativou je použití dioptrické vložky do potápěčské masky.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist