Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


SERIÁL: Cesta k ideálním brýlím krok za krokem –Kolik nám zaplatí zdravotní pojišťovna za dětské dioptrické brýle?příspěvek na dětské brýle

V minulém díle našeho seriálu o příspěvcích zdravotní pojišťovny na brýle jsme se soustředili na příspěvky určené dospělým nositelům brýlí. Tentokrát se zaměříme na příspěvky, které můžeme čerpat na uhrazení dioptrických brýlí pro děti. Jejich výše je totiž na rozdíl od těch pro dospělé jinak vysoká a také je lze mnohem častěji čerpat.

Výše příspěvku zdravotní pojišťovny i možnosti jeho čerpání se liší dle věku dítěte. Všechny pojišťovny v České republice jsou však v tomto jednotné a řídí se číselníkem Všeobecné zdravotní pojišťovny, který rozlišuje děti vždy na dvě kategorie – do 6 let a 6–15 let.

Příspěvek na brýlovou obrubu

U dětí je nárok na novou obroučku jednou za 12 měsíců a příspěvek pojišťovny je 300 Kč (v případě dětí do 6 let je možnost čerpání tohoto příspěvku až třikrát do roka). V číselníku VZP však není uveden žádný konkrétní typ obruby, který by byl plně hrazen zdravotní pojišťovnou, a optika jej musela mít v nabídce. Může se tedy stát, že v oční optice žádnou dětskou obrubu na předpis mít nebudou a budete ji muset alespoň částečně hradit.

Příspěvek na skla

Dětem hradí zdravotní pojišťovna brýlové čočky jednou za 12 měsíců. Do tří dioptrií se jedná o čočky silikátové a nad tři dioptrie o čočky plastové. V případě naměření více jak tří dioptrií dětem navíc vzniká nárok na příspěvek na druhé brýle jako náhradní).

V případě, že Vaše dítě bude potřebovat brýlové čočky sférické, má nárok na příspěvek 51 Kč (třikrát do roka u dětí do šesti let věku a jednou do roka u dětí do 15 let). V případě tórických čoček je tento příspěvek 111 Kč (opět jednou nebo třikrát do roka dle věku dítěte).

Na plastové čočky zdravotní pojišťovna dětem přispívá 100 Kč při naměření více jak šesti dioptrií. Na tórické čočky 200 Kč při více jak šesti dioptriích a cylindru do dvou dioptrií.

Příspěvek na tvrzení skla

Tento příspěvek se týká dětských silikátových čoček a jeho výše je 35,7 Kč na jedno sklo. Tvrzení je tepelná či chemická úprava brýlových čoček, díky které je brýlová čočka odolnější proti rozbití, a v případě, že se náhodou rozbije, netvoří ostré a špičaté střepy. Ačkoliv tvrzení silikátových čoček zvyšuje jejich odolnost i bezpečnost, doporučujeme raději doplatit čočky plastové.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist