Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


5 tipů, díky kterým Vám Vaše brýle dlouho vydržíJak se starat o brýle

Pořídili jste si brýle, ale už po několika týdnech či měsících jste si všimli, že jsou poškrábané, mají uštípnutý kousek čočky, případně z jiného důvodu nevypadají dobře? Na vině nemusí být nutně špatná kvalita brýlí. O brýle je totiž potřeba se starat a věnovat jim péči. Jedině tak Vám vydrží skutečně dlouho.

1. Vybírejte si, čím své brýle čistíte

Bohužel dost často se stává, že i drahá skla brýlí jejich nositelé čistí nejen papírovými kapesníčky, ale leckdy i tričkem či froté ručníkem. Papírový kapesník ale, stejně jako látka Vašeho oblečení, může brýlovou čočku poškrábat. To nemusí být vidět po prvním použití, ale při několikanásobném už jistě ano. Doporučujeme proto čistit brýle jedině hadříkem z mikrovlákna, který skla nepoškrábe a krásně je vyleští.

Brýle čistěte za mokra. Je vhodné brýle čistit opláchnutím jarovou vodou každý večer, aby se brýle odmastily a zbavili se drobných nečistot, které jinak čočku škrábou při čištění na sucho. Během dne je dobré mít sebou vlhčené čistící ubrousky určené na brýle vhodné na antireflexní úpravy, případně čistící vodičku, která se nastříká na čočky a mikrovláknem se čočky vyleští.

2. Dvě ruce jsou lepší než jedna

Brýle sundávejte a nasazujte dvěma rukama. Případně jednou rukou, ale ne za stranici, ale za brýlový střed. Stranice jsou jinak příliš namáhané. Může poté dojít k uvolnění šroubků stranic či přímo k prasknutí stranice.

3. Horko brýlím nesvědčí

Brýlové čočky mívají povrchové úpravy, díky nimž jsou nejen odolnější, ale také pohled přes ně je příjemnější. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o úpravy povrchové, je potřeba na to brát ohled a nevystavovat tyto čočky teplotám a celkově podmínkám, které jim škodí. Nenechávejte proto např. své brýle na palubní desce auta za jasného počasí. Nechoďte s nimi do sauny a celkově se vyhněte horkého prostředí, jako je například pára z trouby.

4. Pouzdro a brýle patří k sobě

Vaše pouzdro nemusí sloužit jen jako krabička pro dlouhodobé uložení brýlí (např. pro brýle náhradní). Využívejte ji a odkládejte do ní své brýle pravidelně. Naučíte-li se tomuto zvyku, je mnohem menší pravděpodobnost, že si brýle poškodíte např. tím, že Vám omylem spadnou z nočního stolku apod. Vaše brýle žijí s Vámi a tyto nehody se stávají. Uložení do pouzdra však zamezí poškození, které by to způsobilo.

5. Nedotýkejte se skel

Nesahejte na skla svých brýlí zbytečně. Nejenže si je tím špiníte, ale zároveň je pak také musíte častěji čistit.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist