Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


SERIÁL: Cesta k ideálním brýlím krok za krokem – Kolik nám zaplatí zdravotní pojišťovna za brýle pro dospělé?příspěvek na brýle

Při nákupu nových brýlí máme v zákonem stanovených případech možnost čerpat příspěvek zdravotní pojišťovny. Výše příspěvku je však různá a ne pokaždé na něj máme nárok. Jak se v džungli zdravotních příspěvků vyznat?

Abyste získali příspěvek zdravotní pojišťovny na nákup nových brýlí, musíte navštívit očního lékaře, který nám na základě vyšetření vypíše předpis na brýle. Na něj kromě jím doporučené oční korekce vypíše také možnosti příspěvků, které můžete od své zdravotní pojišťovny čerpat. Tyto příspěvky, které se označují příspěvky na dioptrické brýle a oční pomůcky, mohou být následující:

  • Příspěvek na brýlovou obrubu
  • Příspěvek na výměnu skla brýlí
  • Příspěvek na aplikaci absorpční vrstvy

Ve zvláštních případech může Váš oftalmolog vypsat na předpis také příspěvek na jiné oční pomůcky, na které máte dle pojišťovny nárok. Proplacení takových pomůcek je však někdy potřeba nejprve schválit revizním lékařem zdravotní pojišťovny.

Na jaký příspěvek máte nárok?

Výše příspěvku zdravotní pojišťovny i možnosti jeho čerpání se liší dle věku pacienta. Všechny pojišťovny v České republice jsou však v tomto jednotné a řídí se číselníkem Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Příspěvek na brýlovou obrubu

Jako dospělý máte na tento příspěvek nárok jednou za tři roky. V číselníku VZP jsou uvedeny tři typy, které jsou hrazeny plně a oční optika, která přijímá poukazy na brýle, by měla mít alespoň jeden typ v prodejně. Pokud se Vám tato obruba nelíbí, můžete si samozřejmě vybrat jinou. Z její ceny Vám pak bude odečtena hodnota 150 Kč.

Příspěvek na skla

V případě, že budete potřebovat brýlové čočky sférické, máte nárok na příspěvek 51 Kč na každou čočku. V případě tórických čoček je tento příspěvek 111 Kč na každou čočku. Jestliže se Vám změní dioptrie dříve než za tři roky, kdy nastane nárok na novou obrubu, máte nárok na příspěvek na výměnu skel, který činí 35,7 Kč.

Příspěvek na aplikaci absorpční vrstvy

Tento příspěvek je vypisován výrazně méně často než příspěvky uvedené výše. Je určen pro pacienty, kteří potřebují zabarvené čočky pro pohodlnější a jasnější vidění např. při světloplachosti, světloplachosti či po operaci šedého zákalu.

Věříme, že jsme Vám pomohli se ve výši a možnostech čerpání zdravotních příspěvků zorientovat. Na závěr pouze dodáme, že ať už Vám Váš lékař přiznal jakýkoliv příspěvek, nezapomeňte, že na jeho uplatnění máte 3 měsíce. Po uplynutí této doby je potřeba předpis na brýle vystavit znovu.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist