Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Rizika laserové operace očíLaserová operace očí

Soukromé kliniky se předhání v nabídkách na laserové operace očí, nabízí výhodné ceny a lákají nositele brýlí tento zákrok podstoupit. Ačkoliv se jedná o efektivní řešení, málokdy se kromě reklamních nabídek dočteme také rizika, která s sebou tento zákrok nese.

Laserová operace očí spočívá v odstranění části rohovky oka, což je tkáň, jejíž funkcí je chránit oko před zevním prostředím. Díky rohovce je oko chráněno před infekcemi. Laserovou operací dojde k jejímu ztenčení a zároveň snížení lomivosti světelných paprsků. Bohužel příčina, která je způsobena velikostí předozadního rozměru oka, zůstává.

Kromě snížené ochrany proti zevnímu prostředí, které může vést k častějším očním infekcím a obtížnější léčitelnosti těchto infekcí je také ztenčení rohovky důvodem, proč už Vám oční lékař nikdy nebude moci přesně změřit oční pozadí, což je důležitý ukazatel při sledování známek zeleného zákalu. Rovněž velmi nepříjemný syndrom suchého oka je u pacientů, kteří v minulosti absolvovali laserovou operaci očí, častější.

Zajistí laserová operace trvalé odložení brýlí?

Bohužel nikdo Vám nemůže zajistit, že po podstoupení laserové operaci očí už nikdy nebudete muset nosit brýle. Stává se, že pacienti po několika letech pocítí zhoršení, což kliniky řeší garancí reoperace. Tento zákrok je však na stejném principu jako operace samotná, a proto dojde k ještě většímu ztenčení rohovky. Komplikace, které to s sebou nese, stále mohou nastat.

Laserová operace očí

Problém nastává také ve chvíli, kdy je rohovka už natolik tenká, že laserovou operací už více ztenčit nelze. V takové situaci se opět do hry dostávají brýle, avšak s tím, že už nikdy vidění přes ně nebude tak ostré, jako by tomu bylo nebýt operace.

Další problém může nastat s přibývajícím věkem, kdy oko přirozeným procesem stárnutí přestává dobře zaostřovat na krátkou a střední vzdálenost a vzniká onemocnění zvané presbyopie. Obvykle jej lidé pociťují okolo 40 let, a to v podobě horší schopnosti zaostřit na blízko. Pacienti po laserové operaci očí se s tímto problémem statistiky setkávají dříve než pacienti, kteří laserovou operaci očí nepodstoupili.

Ačkoliv je laserová operace skutečně efektivním řešením a její účinek má pro pacienty nádech kouzla, doporučujeme před jejím absolvováním zvážit rizika a volit laserovou operaci spíše v případě, že Vás nošení brýlí v životě skutečně omezuje.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist