Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Tenčená skla ano/neTenčená skla

Když si vybíráme brýle, řešíme kromě ceny také jejich životnost. Zatímco o materiál obrub a pružnost stranic se zajímáme, pevnost čoček zpravidla příliš neřešíme. Že se nedá ovlivnit? Omyl. Právě tenčení zvyšuje jejich pevnost a odolnost.

Základní tenčení

Základní tenčení se doporučuje od 2 dioptrií, ať už na dálku či blízko. Záleží však také na typu obrub. Zatímco plastové obruby leckdy větší tloušťku skla schovají a tenčení není tak důležité z estetického hlediska, kovové obruby či brýle bez obrouček tenčení vyžadují mnohem častěji, protože jinak sklo přesahuje přes obruby a to je nežádoucí nejen z hlediska estetického, ale i praktického. Brýlové čočky nejsou v takovém případě chráněné ze všech stran a riziko jejich poškození je větší. Skla tenčená jsou 7× pevnější než netenčená a také jejich hmotnost je nižší. Základní tenčení sníží tloušťku čočky až o 30 %.

Druhý stupeň tenčení

Máte-li počet dioptrií vyšší než 4 (na dálku či blízko), je lepší zvolit druhý stupeň tenčení, který čočky ztenčí až o 40 %. Obzvlášť vhodné je to u polooubrouček či brýlí zcela bez obrouček, které nechrání čočku po všech stranách a drží ji buď silikonovým vláknem, nebo jemnými šroubky na okrajích. Tenčená čočky je lehčí, a proto tolik nezatěžuje zmíněné komponenty.

Tenčená skla

Třetí stupeň tenčení

Tenčení třetího stupně je vhodný v případech 6 a více dioptrií (na dálku či blízko). Takové čočky jsou až o polovinu tenčí než základní varianta a jsou 3× pevnější. Největší výhodou této úpravy je však redukce efektu zkreslení tvaru oka, které mnoho lidí s vysokým počtem dioptrií trápí.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist