Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Jak a kdy vznikly první brýle?



První historická zmínka o korekci brýlovými čočkami se objevuje ve starých spisech z dob vlády císaře Nera, který si podle legend přikládal při zápasech před oko broušený smaragd. Podle zabarvení a optických vlastností však odborná veřejnost soudí, že se spíše jednalo o ochranu zraku před světlem, než o opravdovou korekci. První reálné zmínky o brýlových čočkách pocházejí ze dvou pramenů s poměrně stejným časovým určením Španělsko a Čína (přibližně 14 století). Brýle tehdy využívala pouze hrstka mnichů a bohatců jako pomocné lupy při zhoršení zraku věkem. Postupně čtení a psaní přestávalo být výsadou mnichů a bohatých.(Píše se přibližně konec 17. století). Tehdy se již začínají objevovat i první zmínky o korekci na dálku.

Jako materiál se tehdy využívala průmyslově vyráběná sklovina, s jednoduchou technologií výroby. První větší zlom v optice vyvolal objev sira Benjamina Franklina, který jako první spojil brýle na dálku a brýle na blízko do jedné obruby (píše se 19 století). Zajímavé je, že ho to prý napadlo, když se přepravoval po městě kočárem a řešil dilema, zda studovat z knih, či pozorovat kolemjdoucí dívky.

Aby mohl oboje zároveň, vzal kulaté brýlové obruby, jedna skla na dálku a jedna na blízko. Tato skla rozpůlil a slepil je k sobě tak, že díl na dálku zůstal v obou očnicích nahoře a díl na blízko v obou očnicích dole. Toto byl první krok k dalšímu rozvoji oční optiky.

Teprve století dvacáté přineslo absolutní rozvoj oční optiky. Začaly se objevovat pojmy jako vysokoindexová skla, plastová „skla“ (plastové brýlové čočky), zabarvovací skla, polykarbonátové brýlové čočky a multifokální brýlové čočky. Více se těmto pojmům věnujeme v dalších sekcích „Brýlových čoček“.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist