Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Co znamená, že jsou brýlové čočky tvrzené?Tenčená skla

Optici tento termín používají běžně, laik tuší, že se asi bude jednat o nějaké zpevnění. Vysvětlíme Vám, co to přesně znamená a jaké výhody vyšší stupeň tvrzení přináší.

Tvrzení brýlové čočky, neboli lidově řečeno skla, je nanášení povrchové úpravy, která má zajistit pevnost a odolnost čočky, a tím zvýšit životnost Vašich brýlí. Děje se to dvěma způsoby – ponořením do tvrdícího laku, nebo rotačním nanášením. Oba způsoby zajistí, že tvrdící lak bude rovnoměrně rozprostřen po brýlové čočce, která se stane odolnější proti poškození i poškrábání.

Tvrzení jako běžná součást čoček

Tvrzení je dnes běžnou úpravou a už byste se neměli setkat s tím, že by Vám optik nabídl čočky, které tuto úpravu vůbec nemají. Jedinou výjimkou jsou čočky zkušební, které se vyhotovují pro krátkodobé užívání, aby zákazník zjistil, jaká korekce mu vyhovuje.

Tenčená skla

Tvrzené čočky mají mnoho výhod a podle toho, kolik je na čočku naneseno vrstev tvrdícího laku, se určuje i její odolnost. V optikách si proto můžete vybrat z několik stupňů tvrzení, které se mimo samotného počtu nanesení této vrstvy liší také tím, jaké další povrchové úpravy jsou přidány.

Často se s vyšším stupněm tvrzení kombinuje také antireflexní úprava, případně úprava hydrofobní (odpuzuje vodu) a antistatická (odpuzuje prach). Čočky s kvalitní povrchovou úpravou jsou pak mnohdy nazývané jako prémiové a používají se např. při výrobě brýlí pro počítač, kdy jsou povrchové úpravy doplněny ještě o vrstvu BLUE, která chrání před modrým zářením z monitorů.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist