Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Co byste měli vědět, než se vypravíte do optiky pro nové brýlebrýle/a>

Při nákupu dioptrických brýlí už to dávno neprobíhá tak, že si v optice vyberete obroučky a nahlásíte dioptrie. Nabídka brýlových čoček je široká a existuje mnoho kritérií, podle kterých vybírat. Kromě ceny rozhoduje například to, kde budete brýle nosit – jiné nároky by měly splňovat třeba brýle pro práci u počítače, jiné pro sport nebo pro řízení auta.

Materiál brýlových čoček

Skleněné brýlové čočky jsou nejtvrdší, tudíž nejodolnější proti oděru, ovšem významnou nevýhodou je jejich vyšší hmotnost a také rozbitnost. Plastová „skla“ jsou skoro o polovinu lehčí, jsou téměř nerozbitná a po vytvrzení jsou i poměrně odolná proti poškrábání. Tento typ brýlových čoček je vhodný pro lidi s vyšším počtem dioptrií (hmotnost), pro děti (bezpečnost) a také jsou jediným materiálem, který je vhodný pro vrtané brýle (jen straničky a nosník, žádné obroučky). Polykarbonátové brýlové čočky jsou ztenčené a velmi odolné proti rozbití, jejich cena je však vyšší.

Index lomu brýlových čoček

Při výběru vhodné brýlové čočky se vás optik pravděpodobně zeptá také na to, jaký index lomu požadujete. Zejména pokud máte více dioptrií. Takzvaná vysokoindexová skla (totéž platí i pro plast) jsou vysvobozením pro ty, kdo dříve museli na svém nose transportovat přetěžké brýle s tlustotlustými čočkami, jejichž bachraté hrany nepěkně vykukovaly po stranách z obrouček. Samozřejmě každá paráda něco stojí a u vyšších indexů musíte za jednu čočku „vysolit“ i několik tisícovek – ale už moje babička říkávala, že pro krásu se musí trpět… U skla dnes můžete počítat s indexem do 1,9 u plastu do 1,74.

Antireflex

Další položkou na seznamu je antireflexní vrstva. Pro vaše pohodlí i pro vaši bezpečnost (především za volantem) by touto vrstvou měly být opatřeny všechny vaše brýle. Jak antireflex funguje? Díky nanesení této vrstvy na brýlovou čočku přes ni projde do oka větší množství světla než přes čočku obyčejnou. Vrstva zamezuje nepříjemným odleskům například od protijedoucích aut nebo pouličních světel, výrazně pomůže i v kanceláři při práci s počítačem.

Brýle čiré, samozabarvovací či stálobarevné?

Při výběru brýlové čočky se také musíte rozhodnout, zda si pořídit brýle čiré, více či méně zabarvené nebo samozabarvovací. Dnes můžete mít bez potíží samozabarvovací čočky ve skle i v plastu, vždy se na ně však doporučuje antireflexní vrstva (především pro řidiče). Někteří lidé nemají samozabarvovací brýle rádi, ale pokud vás obtěžuje neustále přendávat čiré brýle a sluneční brýle při přechodu ze tmy do světla, pak vás tento typ brýlových čoček může uspokojit. Samozabarvovací skla reagují z velké části na UV paprsky a současní výrobci si zakládají na tom, že barevná proměna probíhá rychleji, než tomu bylo dříve. Přesto někdy může být proces zpomalen venkovními podmínkami, například teplotou (v mrazu tmavnou rychleji než v horkém dni) a čočky nikdy nejsou úplně čiré. Pokud si pořizujete sluneční dioptrické brýle, určitě vás bude zajímat, že kromě šedavého či hnědavého odstínu dnes můžete mít tyto brýle v neomezené škále moderních barev (v plastu). Do většiny klasických slunečních brýlí, jež jsou k dostání v optikách, jdou bez problémů vsadit také dioptrické čočky, to samé lze v omezené míře provádět třeba s plaveckými nebo potápěčskými brýlemi.

Multifokální brýle

Ve věku nad 40 let přichází u velkého procenta lidí problém s viděním na blízko, ať už dříve nosili brýle na dálku, či ne. Tento problém je nazýván vetchozrakost neboli presbyopie. Kromě tradičních bifokálních (dělených) brýlových čoček jsou dnes pro tyto lidi k dispozici také čočky multifokální. Výhodou progresivních čoček je to, že umožňují plynulý přechod vidění z dálky na blízko, zlepšují vidění a také esteticky působí lépe. Dají se v různých cenových relacích pořídit ve všech materiálech, tloušťkách a barvách. Trendem dnešní doby, která nás stále více nutí trávit dlouhé hodiny u počítače, jsou tzv. pracovní brýle (říká se jim také office nebo business), které jsou určené jen pro práci v místnosti (u počítače, v kuchyni, v dílně…), nikoli na ven. Je to jakási obdoba brýlové čočky progresivní, pouze s tím rozdílem, že je určena pro komfortnější vidění na blízké a střední vzdálenosti.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist