Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Drobnosti, kterých si všímejte při výběru obrubyVybrat obrubu není jen tak. Řešíme tvar, barvu, velikost… a taky účel, pro který brýle pořizujeme. Jinak může vypadat obruba u brýlí čtecích, jinak u brýlí na dálku. Specifický je pak výběr brýlí multifokálních. Několik vychytávek však obruby mohou mít bez ohledu na design či použití. Jaké to jsou?

Flex kloub

Často se u brýlí setkáváme s pojmem flex kloub. Tato drobnost zajistí, že Vaše brýle budete snáze sundávat či nasazovat a také se přitom díky flexibilnímu kloubu budou brýle méně mechanicky poškozovat. Flex kloub je speciální typ kloubu, kterým jsou stranice přichyceny k přední části obruby a který zajišťuje, že brýle můžete rozevřít i lehce do stran. Tento typ uchycení se často používá na brýlích kovových či plastových.

Šíře nosníku

Tento typ se týká výběru brýlí plastových. Plastové brýle totiž, na rozdíl od brýlí kovových, titanových a jiných, nemají přichycení na nose pomocí silikonových nosníků. Jejich šíře je pevně daná obrubou. Vybírejte proto obrubu tak, aby Vám na nose skutečně dobře seděla. V případě nosníku příliš úzkého bude obruba vždy o kousek výše. V případě nosníku zbytečně širokého Vám bude naopak lehce padat. V případě, že je nosník o něco širší, než by pro Vás bylo optimální, ale obruba se Vám skutečně velmi líbí, je možné problém vyřešit pomocí průhledných silikonových lepítek, která se přichytí na nosník z vnitřní strany.

Velikost očnice

Při výběru brýlí nejde jen o to vidět ostře a příjemně, ale také vidět v dostatečném rozsahu zorného pole. Dioptrické brýle oproti kontaktním čočkám v tomto ohledu vždy nositele lehce limitují. Záleží však pouze na Vás, jaké obruby si vyberete. Vybírejte proto obrubu, která má dostatečně velké očnice pro pohodlné vidění. Módní trendy nám v tomto jdou naproti, protože ty tam jsou doby, kdy byly v módě brýle úzké. Současný trend oválných či kulatých očnic respektuje pohodlí, které je při nošení dioptrických brýlí stejně důležité, jako vzhled.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist