Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Jak si pořídit dioptrické brýle



ilustrační foto

Máte pocit, že se Váš zrak zhoršuje a pravděpodobně budete potřebovat brýle? Vydejte se k lékaři či do optiky a nechte si změřit svůj zrak. Odborník Vám jej také zkontroluje a zjistí případné jiné problémy, pro které se Vám může vidění zhoršovat.

Oční lékař nebo optometrista v optice?

  • Oční lékař má možnost v případě pochybností provést okamžitě vyšetření očního pozadí, nitroočního tlaku a další interní vyšetření oka a může nám vystavit lékařský předpis.
  • Optometrista má zase bližší kontakt s optikou. To mu dává více informací o brýlových sklech a tak nám lépe poradí s výběrem dioptrických čoček.

Jak je vidět, každá varianta má své výhody. Varianta cesty do optiky má výhodu v tom, že v případě, že se bude jednat pouze o korekci zraku, bude to Vaše cesta jediná a vše můžete vyřešit na místě. Optometrista by problém, který by vyžadoval léčbu, odhalil a k očnímu lékaři Vás odeslal. Naopak optometrista Vám nemůže vystavit předpis, na který byste si mohli nárokovat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Ať tak či onak, do optiky pravděpodobně stejně vyrazíte, a proto si pojďme říct, jak taková návštěva probíhá.

Jak probíhá návštěva optiky

Na vyšetření si s sebou vezměte dioptrické brýle, které již nosíte nebo jste nosili. Je dobré, abyste si ještě před prohlídkou rozmysleli, kdy a jak jste si problémy začali uvědomovat a kdy a za jakých okolností Vás trápí. To vše po Vás totiž optometrista bude chtít vědět. Na základě vyšetření a rozhovoru s Vámi Vám vyšetřující doporučí nejvhodnější způsob korekce dioptrií.

S optikem nejdříve orientačně vyberete varianty skel a informujete se na jejich cenu, mohou být dražší a někdy i podstatně než obroučky. Poté společně na základě předepsaných dioptrií a zjištěné oční vady vyberete vhodné brýlové rámečky. Je vhodné mít předem vlastní představu o obrubě – umělohmotnou nebo kovovou, která výrazně podtrhne naši osobnosti, nebo naopak chceme velmi decentní, aby co nejvíce splynula s obličejem?

Upozorněte optika jak na kladné vlastnosti předchozích dioptrických brýlí, tak i na jejich problémy nebo nepříjemné zkušenosti s nimi. Proberte s optikem vaše představy a účel, k jakému budete dioptrické brýle potřebovat. Optik sleduje v průběhu jednání anatomii našeho obličeje, případné otlaky od stávajících brýlí a také špatné návyky, jako je hlava skloněná na stranu, brýle v půli nosu, špatné zacházení s brýlemi, jejich sundávání jednou rukou, neustálé sundávání a nandávaní brýlí.

Po zvážení všech aspektů Vám doporučí vhodné dioptrické čočky a obroučky. Počítejte s tím, že již při zadání zakázky budete muset uhradit částečnou zálohu.

Dioptrické brýle pro lepší život

Správný výběr dioptrických brýlí zkvalitní náš život. Řeší naše zdraví i vzhled. Proto byste se měli zcela vyvarovat nákupu hotových brýlí na čtení v drogeriích a supermarketech. Nezohledňují naše skutečné dioptrie, vzdálenost očí a centraci skel, ani potřebný tvar a velikost brýlí. Doporučujeme koupit si obroučky tam, kde se do nich zabrušují i skla. V opačném případě zaplatíte zbytečně vysokou cenu za zábrus skel a při reklamaci se složitěji řeší, zda je chyba v kvalitě obruby nebo došlo k poškození v dílně oční optiky.

Pokud byste chtěli brýle koupit např. svým bližním nebo přátelům a nemohli jste tuto cestu do optiky absolvovat za ně, existuje lepší řešení, než hotové brýle v obchodě, který se na ně nespecializuje. Využijte možnosti dárkových poukázek v oční optice. Přinesou stejnou radost a neriskujete, že dárek bude nevhodný, případně nepoužitelný.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist