Nejdřív změřit pak vybírat…
Primárně je samozřejmě nutné znát konkrétní stav vašeho zraku a všechny jeho případné vady a teprve pak hledat konkrétní brýle, které vám budou nejlépe vyhovovat. Vydal jsem se proto nejprve do specializované optiky udělat kontrolu mého stávajícího zraku. Musím říci, že jsem si vlastně nestěžoval na to, že bych přes mé stávající brýle začínal vidět nějak hůř, nicméně je asi jasné, že když se chystáte po více než pěti letech kupovat nové brýle, je dobré si zrak prostě nechat přeměřit, aby se do nových brýlí mohly promítnout případné korekce a nemuseli jste zbytečně brzo měnit skla.
Samozřejmě, že jsem si už dávno nepamatoval, hodnoty mých dioptrií, ale to dnes zjistit i zpětně z původních brýlí není vůbec žádný problém. Vezmou vaše brýle, vloží je do speciálního skeneru a za chvilku vám vyjede přesná specifikace každého skla zvlášť. Hustý, říkám si v duchu, tohle můj optik tehdy na vysoký teda určitě neuměl. Tehdy vytáhl archivní papírek s rukou psanými hodnotami z mého prvního vyšetření, který měl kdysi někde uschovaný a podle něj začal do speciálních korekčních obrub vlkládat ručně čočky, abych měl následně odříkávat pořadí písmen nebo znaků vytištěných na tabuli pověšené na zdi, které šlo po chvíli zapamatovat a odříkávat nazpaměť.
Také v tomto ohledu se doba hodně posunula a zázemí moderních optik se podobá kosmickým stanicím, je plné projektorů, počítačů a pracuje již i s umělou inteligencí. Abychom si dokázali udělat představu o tom jak vypadají moderní způsoby diagnostikování zraku, přijali jsme pozvání do nově otevřené optiky Optiscont, která se nachází v moderní, právě budované čtvrti Smíchov City, kde jsem si osobně prošel kompletní proces měření zraku i následné konzultace a výběru optimálních cyklistických brýlí.
Poté co si výše popsaným způsobem zjistili hodnoty mých aktuálních brýlí, přesunuli jsme se do vlastní optické “ordinace”, kde proběhlo nejprve základní indikační automatizované měření dioptrií prostřednictvím přístroje Visionix.
¨To potvrdilo, že byly mé stávající dioptrie v podstatě vpořádku, nicméně když už děláte nová skla nechcete se spokojit s dobrými hodnotami, ale chcete co nejpřesnější a proto jsem si přesednul na druhé pracoviště, kde mi před obličej najel robustní stojan s automaticky výměnnými čočkami od Tomey, kde jsem si následně prošel tradiční procedurou, během které vám testují nejprve každé oko zvlášť a posléze obě oči společně a přesně cizelují jak optimální dioptrie, tak cilindry, aby po několika desítkách minut došli k finální verzi specifikací mých nových skel, které se nakonec sice malinko lišily od mých stávajících ale odchylka nebyla nijak dramatická.
Následoval ale ještě jeden přesun v rámci laboratoře a to k přístroji, jehož cílem není určovat hodnotu vašich dioptrií, ale diagnostikovat možnou degenerativní vadu zraku. Pomocí umělé inteligence RetCAD firmy Thirona Retina vám zde udělají speciální screening sítnice, který na počkání v rámci několika minut vyhodnotí riziko existence diabetické retinopatie (DR) nebo věkem podmíněné makulární degenerace, které může vzniknout při vystavování očí přemíře modrého světla, vyzařovaného displeji elektronických zařízení.
Tato moderní metoda dokáže zachytit onemocnění již v ranné fázi a doporučit včasnou návštěvu očního lékaře k dalšímu vyšetření. Přiznám se, že tady jsem se přeci jenom trošku bál, jaké výsledky z tohoto přístroje vylezou, protože v rodinné anamnéze máme spoustu zelených i šedých zákalů i odchlípnuté sítnice, nicméně nakonec byly mé obavy liché, protože AI vyhodnotilo detailní fotku obou mých očí uspokojivě bez poškození a navíc mi o tom vystavilo podrobný certifikát se všemi detailními hodnotami, který uložilo k mému jménu do systému, takže až se za několik let rozhodnu, že je dobré udělat opakovanou kontrolu, už bude s čím porovnávat.
Tím skončila odborná laboratorní část s paní optometristkou a v podstatě mně čekalo již jen poslední měření v rámci kterého mi rovněž plně automatizovaný přístroj od firmy Hoya, který využívá několika kamer ze kterých následným spojením všech snímků propočítá přesnou vzdálenost středů mých očí aby se tento údaj mohl doplnit k objednávce konkrétních skel do brýlí, které si nakonec vyberu.