Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Co všechno mohou být brýleZaplať pánbůh, nebo možná zaplať přírodo (jak říkal Werich s Horníčkem) je dávno pryč doba, kdy si každý, kdo potřeboval brýle došel s receptem do oční optiky a „ vybral si “ ze dvou, nebo možná čtyř modelů, to když měl známého vedoucího, a potom čekal měsíc, nebo i dva než budou brýle hotové. Je pravda, že dnes se občas setkaávám s názorem, že kdyby to bylo jako dřív, a my měli na výběr pouze dva typy rámečků, bylo by všechno mnohem jednodušší. Když se ale s takovým názorem setkám, tak samozřejmě nevěřím, že to ten zákazník myslí doopravdy. Naštěstí takových lidí není mnoho a většinou se spíše potkávám s lidmi, kteří jsou rádi, že si mohou vybrat z velikého množství krásných rámečků, které jsme jim schopni nabídnout.

Bylo by chybou si myslet, že zákazníci chodí k očnímu optikovi, protože brýle chtějí. Nikdo, tedy až na drobné výjimky, brýle nosit nechce. Lidé k nám chodí proto, že brýle ke svému životu potřebují a naše práce je pomoci jim, jak s výběrem vhodných obrouček, tak i s doporučením těch nejvhodnějších brýlových čoček, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství a každé se hodí k jiným účelům. Neexistuje prakticky žádná činnost, pro kterou by se nedal zvolit ten správný typ brýlových čoček.

Máte hodně dioptrií?

Nabídneme vám brýlové čočky z materiálů s vysokým indexem lomu, a vaše brýle budou vypadat, jako kdyby jste měli dioptrií podstatně méně.

Střídáte neustále interiéry s venkovním prostředím a vadí vám přechody ze slunce do tmavších prostor?

Žádný problém. Můžeme vám doporučit fototropní (samozabarvovací) brýlové čočky, které jsou dnes na tak vysoké úrovni, že jak intenzita zabarvení, tak i doba za jakou se čočky zabarvují a odbarvují je ve srovnání s dřívějšími materiály přinejmenším úchvatná.

Vadí vám odlesky na vašich brýlích a stěžujete si, že skla nemůžete pořádně vyčistit i když se snažíte sebevíc?

Odpovědí na tyto problémy jsou moderní povrchové úpravy, které sdružují antireflexní vrstvy bránící nepříjemným odleskům a hydrofobní povrchové vrstvy, které umožňují snazší čištění a znesnadňují prachu, mastnotám a dalším nečistotám usazovat se na brýlových čočkách.

ilustrační foto
foto Fielmann
Samostatnou kapitolou jsou brýlové čočky určené pro vidění na dálku a do blízka zároveň. Když člověk dospěje do věku, kdy začne hůře vidět do blízka, tak první co se mu vybaví jsou bifokální brýle, které nosili jeho rodiče, nebo prarodiče a řekne si. „ Tak už i já. Už budu muset nosit ty bifokály a každý hned pozná kolik je mi let.“ Naštěstí vývoj ani v tomto směru nezaspal a moderní technologie nám nabízejí možnosti, jak se s tímto problémem vypořádat. Tento malý zázrak se jmenuje progresivní brýlové čočky. Pro zjednodušení jim budeme říkat multifokální brýlové čočky, protože i když je tento název nesprávný, je daleko rozšířenější a známější, anebo ještě lépe „ multifokály“ Tyto čočky se vyznačují spoustou vynikajících vlastností. Nejen, že umožňují vidění na dálku i do blízka, ale dokonce i na střední vzdálenosti, což oceníte nejen u počítače, ale třeba i v případě že se budete chtít podívat do výlohy kolik že vlastně stojí ten nádherný mobilní telefon s kamerou, o kterém psali minulý týden v Maximu.A co je neméně důležité je fakt, že multifokály na první pohled vypadají k nerozeznání zcela stejně jako jakékoliv jiné brýle. To znamená, že doba, kdy se dal věk určovat podle brýlí je nenávratně pryč. Samozřejmostí je, že i tento typ brýlových čoček se vyrábí ve všech dříve zmíněných provedeních.

Jsou ale činnosti, pro které nejsou multifokály tím nejvhodnějším řešením. Vzhledem k tomu, že jsou určeny jak pro pohled do dálky, tak i na blízko a na střední vzdálenosti, dochází pochopitelně k určitému omezení zorného pole, zvláště pak při pohledu právě na střední vzdálenosti. To při používání v běžném životě nevadí, ale u specifických pracovních činností to může být nepřijatelné.

Pokud je vaší celodenní pracovní náplní analýza burzovních indexů uveřejněných na internetu, anebo trávíte většinu volného času překreslováním stavebních výkresů formátu A0, pak pro vás určitě budou lepší brýlové čočky určené pro tyto speciální účely. Říká se jim většinou „office“ , nebo „business“ aledůležitější než jejich název je fakt, že byly vyvinuty právě pro práci na blízko a střední vzdálenosti.

barevné čocky
foto Fielmann
Co se brýlových čoček týče je na trhu i nepřeberné množství barevných odstínů, které se používají jak pro použití coby sluneční brýle, tak speciální barevné filtry určené k různým účelům. Nejrozšířenější budou asi polarizované brýlové čočky, které jsou vhodné pro vodní sporty, protože eliminují odlesky od vodní plochy. Používají je s oblibou také profesionální řidiči, protože mokrá vozovka se dokáže chovat stejně jako vodní hladina. A když ještě proti vám svítí slunce….. Dalším filtrem který je výborným pomocníkem řidičů je speciální odstín žluté barvy, který se používá při řízení ve tmě, za šera a při mlze. Má tu vlastnost, že rozjasňuje okolní kontury a filtruje nepříjemné modré světlo (např. xenonové světlomety), které působí velice rušivě a způsobuje únavu.

Brýle. To ale nejsou jen brýlové čočky. Jsou to i brýlové obroučky. Vlastně když o tom teď přemýšlím, tak z pohledu zákazníka jsou to právě a především brýlové obroučky. To je to co vytváří představu o člověku, který brýle nosí. Každý zákazník si vybírá obroučku podle svého vkusu, představy a finančních možností. Většina zákazníků má buď jasnou, anebo alespoň nějakou představu o tom, jak by brýle, které bude nosit měly vypadat. Při výběru brýlových obrouček má optik ve většině případů pouze poradní hlas. I když musí umět poradit v okamžicích, kdy je požadovaný rámeček naprosto nevhodný ke zvoleným brýlovým čočkám, anebo když zákazník „šlápne úplně vedle“ a obroučka se k němu vůbec nehodí. V těchto případech musí optik zastat i místo stylisty a vizážisty.ilustrační foto
foto Fielmann
Ne vždy je to úkol jednoduchý, ale díky moderní technice máme plno vymožeností, které nám v tomto ohledu velmi pomáhají. Zrcadlo coby technickou pomůcku nemá cenu ani zmiňovat, ale co je daleko zajímavější a určitě stojí za zmínku, je zařízení, které vzniklo propojením počítačové a audiovizuální techniky. Dnes má zákazník, který se bez brýlí v zrcadle nevidí a jeho důvěryhodní přátelé, kteří by mu mohli při výběru nových brýlí pomoci, zrovna nemají čas, možnost rozhodnout se sám. Jak to vlastně funguje. Zákazník si vybere, za pomoci optika, určitý počet, zpravidla kolik chce, brýlových obrouček a vezme si je s sebou do místnosti, kde se nachází zmiňované zařízení. Podle optikových instrukcí si nasazuje obroučky a je nasnímán za pomocí kamery do počítače. Poté si nasadí své vlastní brýle a na monitoru vidí jak mu které brýle sluší a může se sám rozhodnout jaké si nakonec pořídí.

V rozhodování hrají ale také roli i jiné aspekty. Je to především kvalita, materiál a značka brýlových obrouček. Přičemž kvalitu není zákazník schopen většinou posoudit, řídí se tedy buď matriálem, ze kterého je obroučka vyrobena, nebo značkou, která by měla určitou kvalitu předurčovat. Nedá se jednoznačně říci že levnější obroučky jsou špatné a nic nevydrží, ale určitě platí, že většina dražších rámečků je kvalitnější a jsou vyrobeny z ušlechtilejších materiálů (zubařská ocel, titan, hliník, hořčík apod.). Luxusní obruby také vykazují znaky jedinečnosti značkových a modelových kusů jak tomu bývá i u jiného značkového zboží.

Moderní oční optika by měla být také vybavena přístroji pro zjišťování refrakce. Bývá dnes již téměř samozřejmostí, že optometrista, dříve než zhotoví zákazníkovi brýle, provede měření, která vedou k ujištění, že zhotovené brýle budou naprosto funkční a budou zákazníkovi sloužit k naprosté spokojenosti. Spokojený zákazník je to, co od naší práce očekáváme.

ilustrační foto
foto Fielmann
Co tedy vlastně mohou být brýle? Mohou být pouze nutným prostředkem, bez kterého se neobejdeme, a který nás více či méně obtěžuje. Ale mohou být také perfektním módním doplňkem, nebo skvěle fungující technickou pomůckou. To, jak budou brýle vypadat a fungovat a jak s nimi bude zákazník nakonec spokojen záleží vždy na očním optikovi. Na jeho znalostech, zkušenostech a v neposlední řadě i na jeho schopnostech individuálně posoudit každou zakázku. Protože právě individuální přístup je to, co od nás zákazník očekává, a co nakonec udělá z „pouhých“ brýlí pomůcku, kterou bude jejich nositel s úspěchem používat. Věřím, že tento obor je stále
progresivní a že v budoucnu přinese ještě mnoho novinek a zlepšení pro příjemnější a pohodlnější používání brýlí.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist