Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Glaukom - rozpoznejte ho včas!Toto onemocnění u nás postihuje 1–2% lidí nad 40 let a je také nejčastější příčinou slepoty u dospělých. Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze postižení zraku předcházet. Prvotním příznakem glaukomu bývá zvýšený nitrooční tlak (mezní hodnota se udává 22 torrů). Vyšetření na bezkontaktním tonometru je rychlé, nezátěžové a přesné a kromě očních ambulancí poskytují toto vyšetření i v některých očních optikách. Pokud Vám v optice naměří vyšší hodnoty nitroočního tlaku, doporučí Vám navštívit očního lékaře, který provede další odborná vyšetření.

Co je to glaukom?

ilustrační fotoGlaukom je onemocnění, při kterém nadměrný tlak v oku poškozuje zrakový nerv. Postupné odumírání vláken zrakového nervu vede k výpadům zorného pole a k pomalému zhoršování zraku. Neléčený glaukom vede k úplné a nenapravitelné slepotě.

Jaké jsou příznaky glaukomu?

Pokud není nitrooční tlak zvýšen výrazně, nebo pokud se nejedná o méně častou záchvatovitou formu glaukomu, pacient si žádných příznaků nemusí všimnout. Onemocnění tak probíhá skrytě a průvodní znak onemocnění – postupné zhoršování vidění – si pacient nemusí ani uvědomovat.

Čím je glaukom způsoben?

Pokud dojde k nerovnováze mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny odvodnými kanálky, nitrooční tlak se zvyšuje. Příčina nerovnováhy není známa a proto není možná ani prevence tohoto závažného onemocnění oka.

Kdo může být postižen?

Postižen může být kdokoli a kdykoli. Mezi rizikové faktory patří: věk nad 40 let, výskyt glaukomu v rodině, těžká krátkozrakost, zvýšený či snížený krevní tlak, cukrovka.

Závěrem…

Glaukom nelze vyléčit ani odstranit. Je to onemocnění na celý život. Jedině včasná diagnóza, včasná léčba a dodržování léčebného režimu Vás může uchránit před nenapravitelnou ztrátou vidění. Glaukom je zrádný!

Neodkládejte návštěvu očního odborníka. Tato moderní metoda měření je velice přesná. Mějte však na paměti, že nenahrazuje komplexní oční vyšetření, neboť pravidelné kontroly u Vašeho očního lékaře jsou pro Vaše oči důležité i z hlediska jiných očních onemocnění.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist