Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Krátkozrakost



Schéma okaKrátkozrakost se projevuje tím, že blízké objekty vidíte bez problémů, ale čtení písma na tabuli či ukazatelů na silnici Vám činí potíže.

Váš oční odborník může tuto vadu nazývat „myopie“, což pochází z řeckého pojmenování „zavřené oči“. Toto označení vyplývá z jednoho z příznaků krátkozrakosti. Tím je „mhouření“ očí při pohledu do dálky.

Myopie není nemoc ani neznamená, že máte „špatné oči“. Vztahuje se pouze k odchylkám ve tvaru Vaší oční bulvy. Míra odchylky určuje, zda potřebujete korekční pomůcky či ne.

Co způsobuje krátkozrakost?

Při krátkozrakosti je optická mohutnost rohovky a čočky větší než by odpovídalo délce oka. Světelné paprsky procházející optickým aparátem oka se střetávají před sítnicí a obraz na ní je neostrý. Záleží tedy i na tvaru oční bulvy, která je v tomto případě příliš dlouhá.

Jak je krátkozrakost diagnostikována?

Na krátkozrakost může upozornit učitel, který zpozoruje, že dítě mhouří oči při pohledu na tabuli. Potom je nutné nechat dítě vyšetřit očním lékařem, který určí pravou příčinu. Komplexní vyšetření oka odhalí krátkozrakost. Po objevení krátkozrakosti by měla následovat periodická vyšetření, která určí zda se vidění mění a zda je nutné předepsat silnější nebo slabší korekční pomůcky.

Jak se krátkozrakost koriguje?

Předepisovány jsou korekční konkávní čočky, které pomohou zaostřit světelné paprsky na sítnici, kde utvoří ostrý obraz. V závislosti na stupni krátkozrakosti mohou být předepsány kontaktní čočky nebo brýle pro celodenní použití. Pokud je krátkozrakost slabší, korekční pomůcky mohou být nutné pouze pro určité aktivity, např. řízení vozidel či sledování televize. Pokud dostanete předepsány kontaktní čočky nebo brýle, může Vám trvat několik dní, než si na ně zvyknete. Poté krátkozrakost nebude mít významnější vliv na Váš životní styl. Nicméně, silně krátkozrací jedinci mohou nalézt určité omezení při volbě povolání.

Krátkozrakost v dětství

Děti ve školním věku mohou mít s krátkozrakostí potíže. Pokud je toto podezření, je nutné provést komplexní prohlídku očí, aby se zjistila povaha problému a vyloučila se možnost vážnější choroby.

Pomozte dítěti vyrovnat se s krátkozrakostí

  • Neříkejte dítěti, že má „špatné oči“, spíše mu vysvětlete, že jeho nebo její oči lomí světlo jinak a proto potřebuje korekční čočky pro správné zaostření.
  • Použijte ilustrace k vysvětlování dítěti, aby porozumělo jak odlišně tvarovaná oční bulva způsobuje krátkozrakost.
  • Udělejte z vybírání nových brýlí zábavnou událost.
  • Nošení kontaktních čoček je velmi doporučováno. Nehrozí zranění od brýlí.
  • Neomezujte aktivity dítěte kvůli zhoršenému vidění.
Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist