Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


SERIÁL: Cesta k ideálním brýlím krok za krokem – Měření zrakuVybíráte brýle? V našem seriálu Vám vysvětlíme vše, co potřebujete vědět, abyste našli ty pravé brýle právě pro Vás. S námi Vás pak už žádná otázka v optice nezaskočí a výběr brýlí se stane snadnou a příjemnou záležitostí. Dnes si vysvětlíme, proč je důležité si před zahájením výroby brýlí nechat změřit zrak.

Je nemálo zákazníků, kteří přichází do optiky s tím, že by si rádi nechali zhotovit brýle na základě hodnot ze svých starších brýlí. Tyto brýle nosí už řadu let, a jelikož s nimi vidí pořád dobře, pouze jsou brýle například poškozené, nevidí důvod k novému měření zraku. „Vidím přes ně dobře, pouze se mi poškrábala skla,“ tvrdí a chtějí podle nich nechat vyrobit brýle nové.

Bohužel náš zrak se mění, a proto je dobré si vždy před zahájením výroby brýlí nechat oči přeměřit. Drobné a pozvolné změny zraku totiž většinou neregistrujeme a máme tendenci tvrdit, že se nic nemění. Opak je však leckdy pravdou a až s návštěvou odborníka, která by měla proběhnout minimálně jednou za dva roky, zjistíte, že při jinak zvolených hodnotách dioptrií můžete vidět mnohem lépe.

Změřit zrak Vám může ve své ordinaci oční lékař (oftalmolog), nebo v optice optometrista. Jak lékař, tak optometrista Vám změří počet dioptrií i další hodnoty, které je pro výrobu brýlí potřeba. Záleží tedy pouze na Vás, zda chcete jít rovnou do optiky, či předtím navštívit svého lékaře. Rozdíl je v tom, jaké má který odborník kompetence a co vše Vám může na základě nich poskytnout.

Proč jít k lékaři

Oční lékař je specializovaný odborník, který nejenže změří Váš zrak, ale celkově oko po zdravotní stránce. Zároveň jakožto lékař Vám může vypsat předpis na brýle, ve kterém vyplňuje také Vaše možnosti čerpat příspěvek od Vaší zdravotní pojišťovny. Není však napojen na výrobce brýlí tolik, jako odborník přímo v optice. Jeho úloha v procesu nákupu brýlí je „pouze“ vyšetřit zrak a doporučit zrakovou korekci.

Proč jít k optometristovi

Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný odborník v oboru optometrie. Pracuje přímo v optice a je napojen na optiky a výrobce brýlí. Váš zrak změří stejně jako oční lékař a v případě podezření na vážnější problém Vás k lékaři odešle. Nemůže Vám vypsat předpis na brýle, ale může Vám pomoci s výběrem vhodných brýlí pro Vás. Ví, jaké jsou možnosti při výrobě brýlových čoček, a jeho rada může být pro Vás velmi cenná. Vzhledem k tomu, že kvalitní brýle budete nosit pravděpodobně řadu let, je dobré poradit se o svém zraku s odborníkem, který ví, jaké jsou možnosti korekce právě pro Váš zrak. Navíc měření u optometristy je mnohdy přesnější než u lékaře, jelikož optometrista má dostatek času na to, aby se vás zeptal na všechny vaše vizuální potřeby (hobby, řízení auta, počítač, umělé osvětlení…) a upravil dioptrické hodnoty individuálně k maximálnímu komfortu vidění. Délka vyšetření optometristou je variabilní podle Vašich potřeb a zpravidla trvá 20–30 minut. Oftalmolog má přesně vymezený čas na každého pacienta, bývá to méně než 10 minut. I objednací doba není tak dlouhá jako u oftalmologa.

Obě varianty mají své pro a proti. Hlavní ale je, aby Vaše oči viděl odborník a brýle Vám nejen slušely, ale hlavně umožňovaly jasné a příjemné vidění.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist