Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Barevná skla do brýlíDívat se na svět přes růžové brýle? Proč ne? Např. do lesa se takové brýle docela hodí. Věřte, že s nimi v prostoru plném zeleně uvidíte lépe. Stejně jako naopak se zelenými skly uvidíte lépe na oblohu, což se může hodit zase pilotům. Chcete-li vědět, jaké barvy skel nám v určitých situacích můžou pomoci lépe vidět, podívejte se na náš přehled.

Šedá skla / Kouřové brýle

Kouřově zbarvená skla mají všestranné použití. Hodí se pro takřka každou činnost a velmi oblíbená jsou u řidičů.

Hnědá skla / Hnědé brýle

Stejně jako skla kouřová, i hnědě zabarvené brýlové čočky mají všestranné použití. Filtrují odlesky a zajišťují jasnější vidění.

Zelená skla / Zelené brýle

Zeleně zabarvené brýlové čočky filtrují modrou barvu, a proto tyto brýle používají např. piloti. Vidí s nimi jasně a kontrastně, barva je příjemná na koukání.

Růžová skla / Růžové brýle

Ačkoliv se jedná spíše o designovou záležitost, v růžových brýlích uvidíte lépe v přírodě. Růžová barva filtruje zelenou a modrou barvu, a proto s ní v přírodě uvidíte jasněji.

Žlutá skla / Žluté brýle

Žlutě zabarvené brýlové čočky nepropouští modré světlo. Vidění je díky nim jasné a ostré a velmi oblíbené jsou tyto brýle zejména u řidičů a sportovců.

Všechny tyto barvy se na čočky aplikují namáčením v barvící lázni. Podle množství nanesených vrstev barvy rozlišujeme několik kategorií zabarvení:

  • Kategorie zabarvení 0 – Je vhodný pro počasí, kdy je tzv. pod mrakem. Používají jej např. cyklisté, kteří díky tomuto stupni zabarvení vidí jasněji a brýle jim slouží např. jako ochrana před létajícím hmyzem apod.)
  • Kategorie zabarvení 1 – Jedná se o mírné zabarvení, které je vhodné zejména pro řidiče .
  • Kategorie zabarvení 2 – Často používaný stupeň zabarvení, který je stále ještě vhodný pro řidiče (brýlová čočka není příliš zatmavěná), ale např. k moři takové sluneční brýle vhodné nejsou.
  • Kategorie zabarvení 3 – Velmi oblíbený stupeň zabarvení slunečních brýlí , který je vhodný pro pobyt u moře.
  • Kategorie zabarvení 4 – Vysoce zabarvené brýle vhodné k moři či na vysokohorskou turistiku.

Žlutooranžová skla / Žlutooranžové brýle

Takto zabarvené brýlové čočky zvyšují kontrast a jsou vhodné pro řízení auta v noci a mlze.

Oranžová skla / Oranžové brýle

Jsou vhodná pro afakii a amblyopii.

Červenooranžová skla / Červenooranžové brýle

Jsou vhodná při onemocnění sítnice – diabetická retinopatie .

Pro získání dalších vlastností je možné na brýlové čočky nanést další povrchovou úpravu ve formě postřiku (aplikace kovu na brýlovou čočku). Tímto způsobem se dosahuje např. velmi oblíbeného efektu zrcadlení (zrcadlové brýle – zrcadlovky).

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist