Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Dalekozrakost



Schéma okaDalekozrakost se projevuje tím, že vzdálené objekty vidíte bez problémů, ale máte problém zaostřit na bližší předměty.

Dalekozrakost se též odborně nazývá hypermetropie a hyperopie. Způsobuje, že musíte vyvíjet zvýšené úsilí pro zaostření na bližší předměty. Děti, které jsou dalekozraké mohou mít problémy při čtení.

Hyperopie není nemoc ani neznamená, že máte „špatné oči“. Vztahuje se pouze k odchylkám ve tvaru Vaší oční bulvy. Hodnota odchylky určuje, zda potřebujete korekční pomůcky či ne.

Co způsobuje dalekozrakost?

Při dalekozrakosti je optická mohutnost rohovky a čočky menší než by odpovídalo délce oka. Světelné paprsky procházející optickým aparátem oka se střetávají za sítnicí a obraz na ní není ostrý. Záleží tedy i na tvaru oční bulvy, která je v tomto případě příliš krátká. Proč se tvar (délka oka) různí přesně není známo, ale sklon k dalekozrakosti je vrozený. Další faktory se také mohou projevovat, ale ne v takové míře jako dědičnost.

Jak je dalekozrakost diagnostikována?

Dalekozrakost je zřídka zjištěna při školních prohlídkách, které většinou testují pouze schopnost vidět vzdálenější objekty. Pro zjištění je nutné zkontrolovat vidění na blízko i do dálky.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist