Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Brýle nebo kontaktní čočky?Kontaktní čočky

Přemýšlíte, že své brýle nahradíte kontaktními čočkami? Kontaktní čočky mají výhody, pro které si je mnoho lidí zamilovalo a nosí je téměř neustále. Jsou také vhodnou alternativou brýlí při sportu či významných událostech, na kterých nechcete brýle mít.

Před prvním vyzkoušením kontaktních čoček je vhodné navštívit očního lékaře či optometristu, který oko zkontroluje, zjistí všechny potřebné parametry, jako jsou dioptrie a zakřivení kontaktní čočky a určí, jaký typ kontaktní čočky by pro vás byl vhodný. Samozřejmě také naučí čočku nasadit a vyndat a poučí, jakým způsobem se o čočky starat.

Největší výhodou kontaktních čoček, je, že čočka je umístěná přímo na rohovku oka, takže nositel nemá omezené zorné pole tak, jako tomu bývá při nošení brýlí. Odpadá taktéž čištění brýlových skel během dne a posouváním brýlí po nose, pokud jsou uvolněné a sklouzávají. U kontaktních čoček nemusíte mít strach, že Vám spadnou při prudším pohybu či pádu a nerozbijí se jako brýle, což může nastat například při sportu.

Kontaktní čočky ale mají i své nevýhody, pro které mnozí raději zůstávají u brýlí. Člověk musí být trochu trpělivý a šikovný, aby si dokázal čočky nejen nasadit, ale hlavně vyndat. Pokud nezvolí jen jednodenní variantu, kdy se čočky po použití vyhodí, tak se musí o čočky také starat. To znamená, že si musí pořídit také roztok, ve kterém budou čočky v době jejich nepoužívání. Musí dodržovat dobu použití a čočky nepřenášet. Pokud jsou například měsíční, tak po jejich otevření opravdu dodržet měsíc a pak je vyhodit. Pokud se čočky přenáší delší dobu, nečistí se nebo se nevyndávají na noc, tak se na nich zanáší nečistoty, které pak mohou způsobit nepříjemné záněty oka. Občas se může stát, že kontaktní čočka v oku „škrábe'', oči slzí nebo pálí. To může být způsobeno syndromem suchého oka, kdy je nedostatek slz, často se tento problém objeví v klimatizovaných místnostech nebo za větrného počasí. Řešením jsou umělé slzy, které se kapají do oka.

Pokud se pro kontaktní čočky rozhodnete, je vhodné střídat s brýlemi. Předejdete tím možným komplikacím, které mohou vzniknout v souvislosti s dlouhodobým nošením kontaktních čoček.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist