Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Presbyopie – vetchozrakost



Při pohledu do blízka si sundáváme „dálkové“ brýle, nebo nám dálkové brýle nestačí, máme krátké ruce, potřebujeme si více nasvítit text, ráno vidíme na čtení lépe než večer…

Čočka zaostřuje vidění na čtení

Abychom viděli ostře do blízka, potřebujeme čočku v oku pružnou, schopnou zvýšit svojí optickou mohutnost. Během života se ale v čočce ukládají bílkoviny, které pomalu znehybňují čočku. To vede k zhoršování vidění na blízko. Ztráta pružnosti čočky se nahrazuje brýlemi nebo kontaktními čočkami. Výsledná korekce na čtení se odvíjí od dioptrií na dálku.

Hypermetropové – nositelé plusových brýlí na dálku

Nejdříve pro čtecí brýle přijdou lidé s plusovými dioptriemi na dálku. K těmto dioptriím se přidá plusový přídavek (adice) na čtení. Vždy potřebují dvoje a více brýlí (na dálku a na čtení, většinou i na střední vzdálenost).

Emetropové – lidé bez brýlí na dálku

Později pro brýle na čtení přijdou osoby s dobrým viděním na dálku. Brýle nasazují jen tehdy, pokud chtějí číst. Potřebují jedny brýle na čtení, později
i na střední vzdálenost (počítač).

Myopové – nositelé mínusových brýlí na dálku

Nejpozději pro brýle na čtení přijdou nositelé mínusových dioptrií na dálku. Často se mylně domnívají, že se jim vylepšil zrak na blízko. Ale to je omyl. Sundáváním mínusových brýlí při čtení vytvoří stejný efekt, jako když nasadí plusové brýle na čtení. Potřebují brýle na dálku i na čtení (popřípadě dálkové brýle sundají), často potřebují brýle i na střední vzdálenost.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist