Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Ostatní

» Mám titanové brýle. Bohužel už je mám hodně zkřivené, i když třeba ručky se vrací tvarem zpět, tak už je mám vychýlené v kloubech. Když jsem se ptal v optice, zda se to dá narovnat, tak mi bylo řečeno, že by mohlo hrozit zlomení části brýlí, a že titan nejde sletovat. Chtěl jsem se zeptat, zda je to pravda a zda není nějaký způsob, jak narovnat zkřivené titanové (slitina) brýle.


« Pokud máte problémy s obrubou, měl byste se obrátit na optiku, kde jste ji zakoupil. Pokud se pokusí brýle srovnat a prasknou, měli by mít možnost objednat originální náhradní díly (pravděpodobně za úhradu). Dojde-li ke zlomení a není k dispozici náhradní díl, můžeme Vám brýle nechat sletovat speciální technologií, počítejte však s částkou kolem 1000-1500Kč.

» Chcel by som sa odborníkov spýtať čo presne znamená terminál "aspheric lenses".


« Termín asférická brýlová čočka označuje čočku, jejíž plocha je tvořena tzv. asférickou plochou, která má od středu k okraji variabilní poloměr zakřivení. Není tedy kulová, ale směrem k okraji se oplošťuje. Asférická plusová čočka (spojka) je plošší a tenčí, tím pádem také lehčí.U mínusových čoček (rozptylek) není tento efekt tak výrazný, pro dosažení stejných vlastností můžeme však použít materiál s vyšším indexem lomu. Asférické čočky mají velmi dobré zobrazovací vlastnosti i v periferii, obraz není tolik zkreslený jako u skel sférických. Pro srovnání: běžná čočka je tvořena sférickou, tj. kulovou plochou, která má konstantní rádius zakřivení od středu až po okraj. Můžeme si ji představit jako část míče. Asférická plocha se využívá také u kontaktních čoček. I zde jsou výhodou lepší zobrazovací vlastností asférické plochy, obraz je vnímán jako ostřejší. Tyto čočky lépe korigují také nízký astigmatismus až do 1 cylindrické dioptrie. Příkladem jsou měsíční kontaktní čočky Freqency Aspheric od anglické firmy CooperVision.

1 2
Další »
TOPlist