Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Refrakční vady

» Dobrý den, je mi 17 let a mám silné dioptrie (dioptrií na dálku). Bohužel v brýlích mám vždy hrozně velké oči. Nechal jsem si udělat ztenčená skla, ale ani to nepomohlo. Je mi to nepříjemné a snižuje mi to sebevědomí. Existuje možnost, jak vyrobit brýle, se kterými bych viděl, a zároveň mi opticky tolik nezvětšovali oči?


« Dobrý den, Dominiku,
bohužel není způsob, jak tomuto jevu zamezit. Ani dvojité ztenčení nezajistí, že brýlové čočky v takových hodnotách oči opticky nezvětší. Pro vysoký počet dioptrií jsou vhodné čočky s asférickou přední plochou, ale i tak k optickému klamu dochází. Pokud se tomuto chcete skutečně vyvarovat, můžete zvolit variantu kontaktních čoček. Doporučujeme přečíst si článek Jak si vybrat kontaktní čočky. Krajním řešením je pak laserová operace očí.

» Měla bych na Vás jeden dotaz. Zhruba od puberty jsem nosila brýle na dálku, dioptrie 1. Tyto brýle jsem používala pouze při řízení vozidla, na televizi atd. Nyní mám nové brýle (dioptrie 2) a měla bych je nosit stále. Nemohu si na ně zvyknout, ale největší obavu mám ze čtení. Nemůže si mi zhoršit zrak, když s nimi budu i číst?


« Z Vašeho dotazu nevyplývá, nosíte-li čočky plusové nebo mínusové (oboje může být na dálku). Nošení brýlí nebude mít vliv na další zhoršování zraku. Pokud je Vám méně než cca 45 let, můžete brýle bez obav nosit i na čtení. Je-li Vám více, měla byste mít na čtení brýle s jinou dioptrií. Pokud si na brýle nemůžete zvyknout ani po 1-2 týdnech pravidelného nošení, obraťte se na svého optika nebo očního lékaře.

» Nedávno jsem dostal brýle na dalku -1D. Zajímalo by mě, jestli je možné je nosit pořád. Tím myslím i při práci na blizko. Nějak jsem to z vysvětlování optika nepochopil.


« Pokud nejste v tzv. presbyopickém věku (=nad 45 let), můžete nosit brýle pořád, tedy i na čtení. Budete si cvičit akomodaci - zaostřování do blízka. Je to jako kdybyste měl oči bez refrakční vady, taky se budete dívat do blízka jen s využitím akomodační - zaostřovací schopnosti očí. Tato schopnost s věkem klesá a pak je třeba používat brýle na čtení. Svoje brýle nepoužívejte na čtení pouze pokud Vám způsobují výrazné obtíže (bolest očí a hlavy při delším čtení, pálení nebo slzení očí, popř. je čtení s brýlemi daleko namáhavější než bez nich).

» Nedávno jsem byl na kontrole a lékařka zjistila, že se mi o - půl dioptrie zhoršil zrak. Je mi 21, předtím jesem měl -3,5 dioptrie na obou očích. Zrak se neustále zhoršuje (o půl dioptrie za asi rok), říká se, že do 18-20 se dioptrie usadí. U takovýchto případů progrese se prý až dosáhne hodnoty kolem - 7 dipotrií provádí operace, která má zastavit protahování bulvy a tím i růst dioptrií. Je možné, že se zhoršování zraku zastaví, popř. je taková operace nutná, co by se dělo kdyby se nepodstoupila?


« Podle našich dosavadních zkušeností se refrakční vada ustaluje v některých případech až kolem 25. - 28. roku. Navštěvujte pravidelně jednou ročně svého očního lékaře, ale progresivní myopie a skleroplastiky (operaci zabraňující dalšímu zvětšování oka) se obávat nemusíte, pokud se tento problém nevyskytl u Vašich rodičů.

« Předchozí
1 2
TOPlist