Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Refrakční vady

» Chtěla bych se zeptat jestli vadí brýle na dálku na počítač? Na blízko vidím dobře. Měly by se brýle nosit pořád?


« Pokud nepatříte mezi presbyopy (lidi s věkem podmíněnou ztrátou akomodace - asi po 45. roce věku), noste brýle na dálku i při práci s počítačem a na čtení, budete si trošku cvičit akomodační schopnost a možná malinko oddálíte potíže s presbyopíí :-) Brýle tedy můžete nosit pořád.

» Chcel by som sa Vás opýtať, či sa dá operovať ďalekozrakosť. Mám vyše 7 dioptrii a laserom sa to nedá, ale počul som, že existujú aj vnútroočné šošovky. Robia sa bežne takéto operácie? Ak áno, je potom videnie rovnako dobré, ako pri nosení okuliarí? (Mám 21 rokov, dioptrie už mám ustálené.)


« Jedna z variant korekce vysoké dalekozrakosti je skutečně voperování nitrooční čočky. Tato operace je v současné době velmi běžná, ale užívá se hlavně při odstraňování katarakty - šedého očního zákalu. Pro Vás by toto řešení mělo jednu velkou nevýhodu, a tou je ztráta akomodační (zaostřovací) schopnosti, takže po operaci byste musel číst s brýlemi. Druhou variantou by bylo voperování předněkomorové nitrooční čočky, pak by akomodace byla zachována. O vhodnosti řešení Vaší refrakční vady touto metodou Vám jistě poradí na některé oční klinice v kterékoli větší nemocnici, kde se s nitroočními čočkami pracuje, nebo např. v Lexum - soukromé klinice v Praze (www.lexum.cz), kde provádějí jak laserové operace, tak operace katarakty.

» Chtěla bych se optat, jestli je pravda, zda kontaktní čočky mají jinou dioptrickou hodnotu než brýle, např. na KČ mám dioptrie - 4, pak brýle budou o něco silnější?


« Dioptrická hodnota v brýlích se musí pro kontaktní čočky upravit. Pokud nosíte v brýlích -4,25 dpt, Vaše kontaktní čočky by měly být o čtvrtku slabší, tedy -4,0 dpt. Čočky leží přímo na oku, zatímco brýle nosíte asi 12 mm před okem. Mají tedy rozdílný optický účinek.

» Chci se zeptat, zda existují brýle, nebo skla do brýlí, pro ochranu očí u počítače? Pracuji s počítačem 12 hodin denně, navíc pracuji s notebookem, který má ještě jasnější displej, a večer mám dost unavené oči.


« Speciální ochranné brýlové čočky s filtrem proti záření z PC existují, je možné je objednat i bez dioptrické korekce. Nejpve bych Vám ale doporučila nechat si důkladně změřit oči, nemáte-li nějakou třeba i velmi malou refrakční vadu. Při dlouhodobé soustředěné práci do blízka může pomoci korekce zraku i při velmi nízkých vadách.

1 2
Další »
TOPlist