Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Sluneční brýle

» Chystám se koupit dioptrické sluneční brýle. Mám 5 dioptrií.Chtěl bych se zeptat, jestli je možné zhotovit brýle, které kopírují hlavu a jsou hodně podobné cyklistickým a jaké kritéria by měly splňovat aby dobře ochránily oči v ČR.


« Takové brýle se zhotovit dají. Jedná se o zakázkovou výrobu, což se odrazí i na ceně. S hodně prohnutými brýlemi může být problém s viděním - šikmé postavení skel často zkresluje vidění. Pokud si objednáte jakékoli brýlové čočky v optice, budou mít automaticky dostatečný UV filtr. Zabarvení čoček by mělo být maximálně kolem 75% absorbce.

» Právě se chystám na nové brýle. Mám plastová skla, -8 a -10dpt a chci podobná, protože mi vyhovují. Ale obruby nemohu sehnat, chci širší, tmavší obruby, jako se nosily před lety (nosí je např. Miloš Forman) , protože dobře stíní denní světlo a oblohu; s mými silnými skly totiž již nemohu mít skla proti slunci. Dnes jsou módní tenké kovové obruby a ty se pro silná skla nehodí a navíc se větší vahou skel kroutí. Ale něco "pro dedečky" nechci, pochopte že chci také nějak vypadat.


« Není pravda, že s Vašimi skly nemůžete mít sluneční brýle. Plastové brýlové čočky se dají velice jednoduše barvit. Co se týče obrub se silnějšími rámečkami, tam je těžké poradit, kde je sehnat, protože dodavatelů brýlových obrub je veliké množství, a každá oční optika má jiný sortiment, ale vzhledem k tomu, že tento typ obrouček přichází opět do módy, zkuste spíše optiky blíže centru, kde tento sortiment upřednostňují. Souhlasím s Vámi, že obyčejné plasty nevypadají v kovových obroučkách nejlépe, ale existují i ztenčené plasty, které mají při stejných dioptriích menší okrajovou tloušťku, ale jsou poměrně finančně náročné.

» Jak vysoký UV filtr by měly mít sluneční brýle, když bych jela do Afriky? Podle čeho takovéto sluneční brýle nakupovat?


« Doporučuji koupit brýle s UV filtrem do 400 nm. Takové čočky pohlcují i malou část viditelného záření, což je naprosto dostačující ochrana před UV zářením. Měly by být dostatečně tmavé, tj. s absorpcí 75% nebo trochu více. Pokud si budete objednávat sluneční čočky vyráběné na zakázku v optice (mohou být i s dioptrickou korekcí), můžete si objednat čočky zjasňující, popřípadě s antireflexní úpavou, taková skla budou velmi příjemná na koukání.

« Předchozí
1
Další »
TOPlist