Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Polarizace a výhody polarizačních brýlíDenní světlo se prostorem šíří ve vlnách, které kmitají všemi směry optického prostředí. Pokud se odrazí od lesklé nekovové plochy (sklo, vodní hladina…), stane se světlem polarizovaným, tedy světlem jehož vlny se pohybují pouze ve dvou rovinách: horizontální a vertikální. Vertikálně polarizované světlo je pro naše oči velmi užitečné. Umožňuje nám vidět kontrastně a barevně, zatímco horizontálně polarizované vytváří nepříjemné oslnění a optické šumy. Právě k potlačení tohoto negativního působení horizontální polarizace slouží polarizační filtr.

Schematický obrázek s odrazem slunečních paprsků

Brýle s polarizačním filtrem propouštějí pouze pozitivní vertikální vlnění, vidění přes ně je pohodlné, kontrastní a bez nepříjemného oslnění. V kombinaci s kvalitním UV filtrem a různými odstíny zbarvení polarizovaných čoček, zajištují očím bezpečnou ochranu proti slunečnímu záření, vysokou úroveň ostrosti vidění, citelnou úlevu od únavy očí a vynikající vnímání barev.

Komfort a výhody, které nám polarizační sluneční brýle přinášejí, oceníte v každodenním životě, při sportu i relaxaci. Zlobí vás, že za slunečných dní nemůžete přes svůj odraz dohlédnout na obsah výlohy vašeho oblíbeného obchodu? Při čtení na pláži hledáte správnou polohu časopisu, který vám do očí hází nepříjemné odlesky? Mhouříte oči do oslňujících záře odrážející se na silnici po dešti, když jedete autem? Právě tyto potíže polarizační brýle odstraní.

Na dovolené u vody se bez obtíží rozhlédnete po hladině, aniž byste přivírali oči před oslňujícími odlesky a snadno uvidíte i ryby pod hladinou,což ocené zejména rybáři. Sportovci ocení rychlejší reakci ve chvíli, kdy by obtížně mhouřili oči, hledajíce ve vzduchu míč proti oslňujícímu slunci. Výčet dalších praktických využití polarizačních brýlí by mohl pokračovat ještě dlouho, raději si je však vyzkoušejte na vlastní oči. Vyzkoušet můžete například sluneční brýle Oakley, brýle Adidas.

Víte, jak se přesvědčit, že vyhlédnuté brýle mají skutečně polarizační filtr? Dáte-li dvoje polarizační brýle za sebe, je přes ně normálně vidět, pokud však jedny pootočíte o 90° stanou se neprůhlednými. Zkřížením dvou polarizačních filtrů odfiltrujete vertikální i horizontální vlnění, takže neprojde žádné světlo.

Čerstvou novinkou na trhu jsou samozabarvovací brýlové čočky s polarizačním filtrem. Sytost jejich zabarvení reaguje na množství UV záření v okolním prostředí. Jsou ideální zejména pro řidiče, kdy kromě komfortu, který jim přináší polarizace, získají i naprosté pohodlí variabilního odstínění podle aktuální intenzity slunečního záření.

Zataženo
polarizace brýle zataženo
přenos maxima světelné informace, která dopadá na sítnici oka
Jasno
polarizace brýle jasno
odstranění přebytečného světla a umožnění nezkresleného vnímání barev světelné dopravní signalice zvýrazněním červených a zelených tónu barevného spektra
Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist