Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Polarizační sluneční brýlepolarizace

Dlouhou dobu používali polarizované sluneční brýle jachtaři a rybáři, aby eliminovali nepříjemné odlesky vodní hladiny, u které tráví mnoho času. V dnešní době už výhod polarizačních brýlí využívají i milovníci mnoha dalších sportů, včetně řidičů. Zkrátka všichni ti, kteří si přejí skutečně dobře a pohodlně vidět i za jasného počasí.

Co jsou polarizované brýlové čočky

Polarizované čočky jsou čočky, která jsou potažena polarizační vrstvou, která eliminuje sluneční paprsky, které se odráží od hladkých povrchů. Ty dopadají do oka a způsobují kromě nepříjemných pocitů také horší vidění. Polarizační vrstva, která se dnes už vkládá pro větší životnost nikoliv z jedné strany čoček, ale mezi dvě tenké čočky, tyto odlesky minimalizuje.

Jak polarizované čočky fungují?

Světlo odražené z povrchů, jako je hladká silnice nebo klidná voda, je převážně horizontálně polarizované. Polarizační brýle toto světlo blokují vertikálními polarizátory v čočce. Výsledkem je redukce obtěžujících a někdy (např. za jízdy) nebezpečných odlesků.

polarizace

Polarizační brýle pro sport

Polarizační brýle dnes využívají kromě jachtařů a rybářů také cyklisté, golfisté či lyžaři. Právě u posledních zmíněných je použití polarizačních brýlí při sportu sporné. Na jednu stranu odborníci říkají, že polarizační brýle sníží intenzitu odlesků slunečních paprsků od sněhu, na druhou stranu nemusí poskytovat dostatečný kontrast boulí a muld.

Polarizační brýle při řízení

Polarizační brýle jsou pro řidiče velkým pomocníkem. Jsou alternativou speciálních řidičských brýlí a pomáhají dobře vidět hlavně za slunečného počasí, kdy se sluneční paprsky odráží od vozovky a oslňují řidiče. Na druhou stranu mají však své úskalí v tom, že působí problémy při čtení LCD displejů, kterými jsou dnes mnohé palubní desky automobilů vybaveny. Při pohledu na tento displej pod určitým úhlem displej ztmavne a není možné jej přečíst. S tímto je potřeba při jejich nošení počítat.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist