Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Ochrana před UV zářenímPokud necháme stranou estetickou funkci, stále nám zůstává jako hlavní funkce slunečních brýlí ochrana před účinky ostrého slunečního světla a UV záření.Celé elektromagnetické spektrum slunečního záření je složeno ze souboru vln plynule se měnících frekvencí.

Viditelné světlo v něm tvoří jen nepatrnou část (cca 400 – 780 nm). Oko vnímá tuto vlnovou oblast jako spektrum barev od fialové přes modrou, zelenou, žlutou, oranžovou až k červené. Viditelné světlo vyvolává zrakový vjem a je bezpodmínečně nutným prostředkem k získání zrakové informace o vnějším světě. Delší vlnové délky přísluší infračervenému záření, dále mikrovlnám, televizním a radiovým vlnám. Naopak kratší vlnové délky má ultrafialové, rentgenové a gama záření.

Sluneční záření s vlnovou délkou zhruba 780 – 106 nm, které má charakter infračerveného záření, vnímá člověk převážně povrchem těla ve formě působení tepla. Toto záření proniká do pokožky a svalů, způsobuje lepší prokrvení. Sluneční záření s vlnovou délkou menší než 400 nm patří do oblasti ultrafialového záření, které je velmi škodlivé a je proto nutné, aby brýlové protisluneční čočky tuto oblast spektra nepropouštěly. Sluneční brýle, které takovou ochranu nabízejí jsou opatřeny etiketou s poukazem na UV 400. Všeobecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

Podle účinků na člověka se dělí na pásma:

  • dlouhovlnné UVA záření….….…. 315 – 400 nm
  • středněvlnné UVB záření….….… 280 – 315 nm
  • krátkovlnné UVC záření….….….. 100 – 280 nm

UVB záření je to záření, které způsobuje spálenou pokožku a může způsobit zrakové komplikace. Ačkoli ne všichni oční odborníci s tím souhlasí, některé průzkumy ukazují, že vystavení očí slunečnímu svitu například na horách může přispět ke vniku šedého zákalu.

Rozdělení protislunečních filtrů

Existují čtyři normalizované kategorie filtrů:

  • Kategorie 0 – bezbarvý nebo velmi světlý filtr (prop. viditelného záření (VIZ) 80 – 100%.)
  • Kategorie 1 – světlý filtr (prop. VIZ 43 – 80%)
  • Kategorie 2 – středně tmavý filtr (prop. VIZ 18% – 43%)
  • Kategorie 3 – velmi tmavý filtr (prop. VIZ 8% – 18%)
  • Kategorie 4 – velmi tmavý filtr (prop. VIZ 3% – 8%)

Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Označení stupně ochrany se u slunečních brýlí nachází na stranicích vedle označení CE např. CE 5–2. Číslice 5 platí púro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.

Na co dávat pozor při nákupu slunečních brýlí?

Abyste dosáhli maximální ochrany Vašich očí, dívejte se po brýlích, které pohlcují minimálně 98% záření UVA a UVB. Záření UVC je pohlcováno automaticky vyššími vrstvami atmosféry.

Použity materiály firmy Rodenstock

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist