Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Jaká zvolit brýlová skla?



Při výběru dioptrických brýlí věnujeme pozornost zejména výběru obrub. Váháme, zda ty či ony… V našem novém článku však svou pozornost zaměříme na to, co je hlavní podstatou brýlí. A totiž brýlová skla. Jaká zvolit a proč?

Vyznat se s brýlových sklech není jen tak. Nabídka na současném trhu je obrovská, a proto je potřeba si při jejich výběru určit několik základních kategorií, podle kterých můžete postupovat při výběru dioptrických skel krok za krokem, až objevíte ty pravé právě pro Vás.

Brýlová skla podle účelu

Účel brýlí je základní křižovatkou při výběru brýlových skel. Potřebujete brýle na dálku či na blízko? Nebo byste ocenili brýle na více vzdáleností? V případě, že Vám postačí brýle na jednu vzdálenost, tedy na blízko či na dálku, máte rozhodnuto. Pokud však potřebujete korekci na více vzdáleností, Vaše rozhodování nekončí. Vybrat si totiž můžete mezi brýlemi na dvě či tři vzdálenosti.

Mezi brýle na dvě vzdálenosti patří brýle kancelářské (krátká a střední vzdálenost – optimální pro práci s počítačem) a brýle bifokální (krátká a dlouhá vzdálenost). Brýle na 3 vzdálenosti se nazývají brýle multifokální a zajišťují vysoce komfortní vidění na dálku, střední i blízkou vzdálenost.

Brýlová skla podle počtu dioptrií

Pokud vaše oči potřebují více než dvě dioptrie, nabízí se možnost ztenčení brýlových skel, čímž docílíte lepší estetiky brýlí (sklo nevyčnívá z obruby). A zároveň snížíte hmotnost brýlí, což ocení hlavně Váš nos, protože nebudou vznikat nepříjemné otlaky a brýle nebudete muset neustále posouvat nahoru. Základní pravidlo pro určení indexu ztenčení je, že od dvou dioptrií volíme 1. stupeň (1,6), od čtyř dioptrií 2. stupeň (1,67) a od šesti dioptrií 3. stupeň (1,74).

Brýlová skla podle zabarvení

Další krok při výběru brýlových skel je volba barvy. Základní dioptrická skla mají barvu čirou. Zvolit však můžete také skla sluneční – v nabídce je standardní hnědá nebo šedá barva, ale zvolit můžete klidně i modrou nebo růžovou. Další možností jsou skla samozabarvovací (opět zpravidla černá či hnědá). Pro lepší vidění pak můžete volit úpravu polarizační (sklo má ve skutečnosti dvě vrstvy, mezi které je vložen polarizační filtr).

Povrchové úpravy skel

Máte už jasno v účelu použití, typu ztenčení a barvě skel? Pak přichází bez přehánění třešinka na dortu. Povrchové úpravy, které zajistí, že přes brýle budete vidět příjemně a leckdy i lépe, než lidé, kteří brýle nenosí.

Základní povrchovou úpravou skel je antireflex. Ten nejenže na brýlích dobře vypadá (brýle můžou mít lehký zelenkavý, nafialovělý či zlatavý odstín), ale hlavně snižuje odlesky brýlí, zvyšuje kontrast vidění a celkově zajišťuje vyšší komfort vidění.

Další velmi oblíbenou povrchovou úpravou je ochranná vrstva BLUE. Ta je vhodná zejména pro ty, kteří často pracují u počítače, protože chrání proti modrému záření. Modré záření ale vyzařují nejen počítače, ale i mobily a umělá osvětlení. Ochranná vrstva BLUE zajistí, že nadbytek modrého světla, kterému jsme dennodenně vystaveni, se odfiltruje. Oči jsou tak chráněné a méně unavené.

Módní záležitostí je pak zrcadlová úprava skel. Ta se používá většinou na brýle sluneční.

V případě, že volíte skla sluneční. Můžete také zvolit variantu gradál. Tato povrchová úprava zajistí, že zatmavená skla jsou směrem dolů světlejší.

Optiky nabízí také řadu dalších povrchových úprav, které mohou ovlivnit míru potřebné péče o brýlová skla. Volit můžete např. úpravu hydrofobní či oleofobní. S jejich použitím se brýlová skla neznečistí tak snadno, jako běžná skla. Pokud si vyberete některá prémiová/nadstan­dardní skla, tyto úpravy zpravidla automaticky bývají jejich součástí.

Specialitou je pak povrchová úprava proti zamlžování. Ta funguje ve chvíli, kdy speciální brýlová skla s povrchovou úpravou Optifog navlhčíte pomocí speciálního hadříku, který obsahuje druhou, aktivační, složku. Běžně se můžete setkat se spreji proti zamlžování a informací, že je lze aplikovat na všechny typy brýlových skel. Nikdy ale jejich účinek nebude takový, jako když tuto metodu zvolíte v kombinaci s brýlovým sklem, který je pro to připraveno už ve výrobě.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.










TOPlist