Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Plastové brýlové čočkyilustrační foto
Lehká plastová čočka Interview
do blízka a na střední vzdálenost
od firmy Essilor.
Jedná se o brýlové čočky, které jsou označovány též jako organické. Vznikají smísením určitých sloučenin při dané teplotě a tlaku. Tak vznikne průhledná hmota, která se vlévá do forem, po vychladnutí dále obrábí frézováním a leštěním do požadovaného tvaru. Vznikne brýlová čočka se stejnými optickými vlastnostmi jako minerální, ale s nesrovnatelně nižší hmotností (rozdíl v hmotnosti 30–50%).

Plastové čočky mnohem lépe zabraňují pronikání UV záření do oka, jsou snáze barvitelné, méně náchylné na rozbití, ale oproti sklu jsou měkčí (náchylnější k poškrábání). Doporučuje se je proto opatřit ochranou vrstvou, která ztvrdí povrch proti poškrábání.

Označení Hmotnost Odolnost proti poškrábání Odolnost proti rozbití Použití
plast s indexem lomu 1,5 ** ** *** ideální pro základní brýle, pokud Vám nezáleží na estetice

Vysokoindexové plastové čočky

Princip je stejný jako u vysokoindexových čoček skleněných. Jedná se tedy o plasty, do kterých je při výrobě přidán materiál s opticky vyšším indexem lomu. Díky tomu je výsledná čočka tenčí, než brýlová čočka o stejné dioptrické hodnotě ze základního materiálu. Nedochází však k tak velkému rozdílu v hmotnosti jako u skleněných čoček.

Označení Hmotnost Odolnost proti poškrábání Odolnost proti rozbití Použití
plast s indexem lomu 1,56 *** ** *** ideální pro vady od ±2,0 dpt do ±4,0 dpt
plast s indexem lomu 1,61 *** ** *** ideální pro vady od ±2,0 dpt do ±6,0 dpt
plast s indexem lomu 1,67 *** ** *** ideální pro vady od ±4,0 dpt

Polykarbonáty

ilustrační foto
Polykarbonát je používán pro
téměř všechny tvary čoček
včetně multifokálních.
Foto archív Vision Consultants,
Inc. a GE Plastics.
Poly­karbonát je materiál budoucnosti, který je používaný v letectví a kosmickém programu. S vývojem technologie se snížila cena a rozšířilo používání v dalších oborech. Kromě optiky nachází uplatnění především v automobilovém průmyslu, kde se polykarbonát používá pro čiré kryty světel. A výsledek – pevnější, lehčí , odolnější a hezčí vzhled – a to ať už u auta nebo Vašich brýlí.

Materiál vzniká polymerizací určitých látek. Vznikne granulovitý materiál, který se po zahřátí vstřikuje pod tlakem do forem a dále se obrábí leštěním. Vznikne brýlová čočka se stejnými optickými vlastnostmi jako minerální, nebo plastová, ale s nesrovnatelně nižší hmotností (rozdíl v hmotnosti až 30% oproti plastu a 60% oproti sklu) a odolností proti rozbití( 4× proti plastu a 24× proti sklu).

Polykarbonátové čočky mají 100% UV filtr.

Označení Hmotnost Odolnost proti poškrábání Odolnost proti rozbití Použití
polykarbonát s indexem lomu 1,59 * ** ***** ideální pro náhradní brýle
Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist