Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Povrchové úpravy brýlových čočekZajímalo by Vás, jaké povrchové úpravy lze na Vaše brýlové čočky použít a čím se mohou z Vašich brýlí stát brýle podle Vašich představ? Ukážeme Vám několik základních možností, které můžete pro své brýle zvolit.

Tvrzení

Při tvrzení je velký rozdíl mezi tvrzením pro sklo a tvrzením pro plastové čočky. Sklo se tvrdí, aby se v případě rozbití roztříštilo na větší a bezpečné kusy (např. jako u autoskla, tedy nikoliv jako ochrana proti rozbití, ale jako ochrana proti zranění), které by nepoškodily oko. Plastové čočky, které jsou odolnější proti rozbití, se tvrdí, aby se svou tvrdostí vyrovnaly tvrdosti skla.

UV filtr

UV filtr slouží k zachycování neviditelné části světla, která by ve větším množství mohla oko poškodit. POZOR UV filtr je vlastnost materiálu a nijak nesouvisí s barvou čočky, neboť např. polykarbonátové čočky mají 100% UV Filtr již v naprosto čirém stavu. Důležitá je hodnota vlnové délky, která je zachycována. 100% UV znamená 380nm.

Barevné čočky

Barevné čočky mají sloužit jako ochrana proti oslnění. Důležitou vlastností je barva, do které jsou zabarvené, neboť právě barva může částečně změnit vnímání skutečnosti. Například šedo-zelená barva má naprosto neutrální vlastnosti (ztlumení barev je v celém barevném spektru přibližně stejné) a proto je vhodná na každodenní použití. Řidiči zase ocení barvu hnědou, která má tzv. spektrálně selektivní propustnost světla a zvýrazňuje hlavně barvu pro řidiče nejdůležitější – červenou (na úkor částečného zkreslení jiných barev).

Ochranná vrstva Blue

Čočky s povrchovou úpravou Blue chrání oko před vysoko energetického modrého světla, které vyzařují např. počítače, televizory, mobily či zdroje umělého osvětlení. Zabraňují tak škodlivým důsledkům, ke kterým jeho nadmíra vede. Jedná se zejména o bolest očí, celkovou únavu či poruchy spánku. Brýlová čočka s ochrannou vrstvou BLUE se vyznačuje nepatrně žlutým odstínem a modře zbarveným antireflexem.

Antireflexní vrstva

Původně byla antireflexní vrstva vyvinuta pro složité optické soustavy, aby se zamezilo ztrátě světla. Pro brýle se začala používat pro minimalizaci námahy očí. Nejvíce výhody Antireflexní vrstvy využijete při práci v místnostech s umělým osvětlením, práci s počítačem a řízení automobilu. Další neopomenutelnou vlastností Antireflexní vrstvy je zlepšení estetiky Vašich brýlí. Vaši přátelé a obchodní partneři Vám vidí čistě do očí (bez rušivých odlesků).

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist