Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Multifokální (víceohniskové) čočkyMultifokální brýle

Vidíte špatně na krátkou i delší vzdálenost, ale nechcete nosit bifokální brýle? Zvažte možnost brýlí multifokálních. Jsou vhodné na všechny typy vzdáleností a vzhledově vypadají lépe než brýle bifokální.

Dioptrické brýle rozdělujeme na brýle do dálky a na brýle na čtení. První „společné“, tzv. bifokální brýle, vytvořil před více než 100 lety sir Benjamin Franklin, který tyto brýle zkombinoval a horní část brýlové čočky vymezil pro pohled do dálky, zatímco spodní určil pro čtení. První verze těchto brýlí byly ze dvou kusů čoček slepeny do jedné, později se tyto brýlové čočky začaly dělat vybrušované a zatavované. Ačkoliv to přineslo nositelům brýlí mnoho výhod, stále zde byl problém s jasným předělem mezi krátkou a delší vzdáleností. Při rychlém přechodu očima vznikal tzv. skok obrazu a nebylo možné vidět ostře na střední vzdálenost.

Z toho důvodu se na trh postupně dostaly čočky trifokální, které umožňovaly pohled i na střední vzdálenost. Díky moderním technologiím však byly v 60. letech z trhu vytlačeny moderními brýlovými čočkami na všechny typy vzdáleností – multifokálními brýlemi.

Multifokální brýle umožňují ostře vidět jak do blízka, tak na střed či do dálky. Změna dioptrií je plynulá a čočka je konstruována tak, aby se co nejvíce blížila přirozenému vidění. Tyto čočky jsou velmi praktické a pohodlné a začínají pomalu ale jistě vytlačovat z trhu také klasické brýle na čtení. Ve Francii, kde vznikly velmi kvalitní multifokální čočky Varilux, je v současné době používá 40 ze 100 lidí nosící brýle na čtení. Není se tedy co divit, že v tak krátkém čase existuje již pátá generace brýlových čoček Varilux.

Multifokální brýle nejsou jen náhradou za brýle bifokální, ale jsou skutečným řešením špatného vidění na různé vzdálenosti.

Doporučit článek

Doporučit článek

Probíhá spojení se serverem.


TOPlist