Přejít na hlavní navigaci | Přejít na obsah stránky


Poradna: Zdraví

» Je mi 13 let. Už nechci nosit brýle, protože mě překáží v mnoha činnostech. Slyšela jsem o laserové operace ale nevím, jestli můžu když je mi 13 let. Kdyby ne, tak mám ještě jeden dotaz- můžu nosit kontaktní čočky? Někde v časopisech píšou , že jsem na to ještě malá.


« Ve 13 letech je na laserovou operaci brzy, ale kontaktní čočky můžete nosit zcela bez problemů.

» Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu nosit brýle, s dioptrii -1 na pravé a -0,25 na levé, stále. Protože mi bylo řečeno, že jestli je budu nosit pořád, oko zleniví, a tím se mi zvýší dioptrie. Tuto informaci nemám potvrzenou lékařem, a proto se jsem se obrátila na Vás.


« Brýle klidně můžete nosit pořád. Nebylo prokázáno, že nošením brýlí by se zrak zhoršoval, pouze se zvyšují nároky nositelů na ostrost vidění. Pokud se Vám zrak nadále trošku zhorší, pravděpodobně to nebude od trvalého nošení brýlí. Brýle tedy noste podle toho, jak Vám bude vyhovovat.

» Mam v pravem oku 'floater', coz je neco jako smitko, ktere mi tam plave. Byl jsem u ocniho lekare, zkontrolovala mi oci a zjistila, ze je mam jinak v poradku a ze ani nepotrebuju bryle. To smitko mi vetsinu casu nevadi, ale pracuju hodne s pocitacem a kdyz se divam na bilou, zarici plochu tak se mi to do toho oka odrazi. Myslite, ze by mi pomohli anti-reflexni bryle? Nebo neco jineho?


« Jev, který popisujete, se nazývá "létající mušky" neboli "muscae voluntaes". Je způsoben postupným shlukováním vláken ve sklivci. Vlákna tvoří smotky, které volně ve sklivci plavou a vrhají stín na sítnici. Věšina lidí je vnímá při pohledu na bílou plochu. Tyto shluky vláken jsou neškodné a neodstraňují se. Brýle nepomohou odstranit tento jev. Zkuste si nastavit jiné pozadí na monitoru, třeba vám bude vyhovovat více.

« Předchozí
1
Další »
TOPlist